Ali Hoşgör: Kim ne derse desin dünyayı, kelimeler ve düşünceler değiştirebilir

İlham Verenler sohbetlerine devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Eaton Satış Müdürü Ali Hoşgör.

Sizi tanıyabilir miyiz, yaşamınızdaki kilometre taşlarından bahseder misiniz?

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Orta ve Lise öğrenimimi Özel İtalyan Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Lise yıllarından başlayarak turizm sektöründe çalışmaya başladım. Daha sonra üniversite ile birlikte Boyner Grup’a bağlı Benetton’da çalışmaya başladım. Toplamda 4 sene kadar Benetton’da Üretim Planlama ve Yurtdışı satınalma departmanında çalıştım. Benetton sonrasında  Tofaş’ta  yaklaşık 9 aylık bir çalışmadan sonra İpek Plastik firmasında 3 yıl süren  bir Genel  Koordinatörlük deneyimim oldu. Daha sonra 2011 yılında Polimer Kauçuk firmasında İtalya Bölge Satış müdürü olarak çalışmaya başladım ve 3 yıl sonunda Türkiye, Almanya, Ortadoğu, İtalya, Fransa, İspanya ve Güney Amerika bölgelerini kapsayan sorumluluk alanı olan Kıdemli Bölge Satış müdürlüğüne terfi ettim. Yaklaşık 4 yıl bu pozisyonda çalıştıktan sonra da 2017 yılında bütün Ticari Satıştan Sorumlu Satış Müdürlüğü’ne atandım.

Sizce sizi diğer herkesten farklılaştıran özellikleriniz neler?

Dinlemek, iyi analiz etmek ve sakin kalabilmek.

Bilinmeyen bir yönünüz var mı?

İTÜ ve Mavi Jeans Ortaköy Kulüpleri’nde 17 yaşına kadar lisanslı olarak basketbol oynadım.

BU DİNAMİK DÜNYA BENİ HEP MOTİVE ETTİ

Satış dünyasında olmak sizin için bilinçli bir tercih miydi?

Kesinlikle. Bu dinamik dünyanın içinde olmak beni her zaman motive etmiş ve etmeye de devam etmektedir.

Ekibinize alacağınız kişilerde nelere dikkat edersiniz?

Satışın ilişkiyi yönetme işi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ekibimize katılacak kişilerin gerek dış müşteriler ve gerekse de şirket içi iç müşterilerle ilişkiyi yönetebilecek yetkinlikte olmasına dikkat ederim.

Kuşak farklılıklarını nasıl yönetiyorsunuz?

Tabii ki günümüzde jenerasyonlar arası düşünce farklılıkları çok ön plana çıktı. Bunun için genç arkadaşlarımızla daha fazla vakit geçirerek onların düşünce yapılarını anlamaya çalışıyoruz. Şirketimizde uyguladığımız koçluk ve tersine koçluk etkinlikleri ile bunu pekiştiriyoruz.

KADIN-ERKEK DENGESİ GENİŞ PERSPEKTİFTEN BAKMAYI SAĞLAR

Sizce satışta kadın-erkek dengesinin sağlanması neleri değiştirebilir? Bu konuda paylaşabileceğiniz araştırmalar var mı? Varsa biraz bahseder misiniz?

Hayatın dengesinin kurgulandığı kadın-erkek birlikteliğinin satışta da mutlaka olması gerektiğine inanıyorum. Bu denge sayesinde olaylara çok daha geniş perspektiften bakılarak stratejiler belirlenip kararlar alınabildiğini düşünüyorum.

Gençlere satış mesleğini tavsiye eder misiniz, neden?

Gençlerimize satış mesleğini kesinlikle tavsiye ederim. Değişik bölge ve ülkelerde yeni kültürleri tanımak ve bunlarla iş birliği yapmanın insanın ufkunu genişlettiğini düşünüyorum. Ayrıca  satış, verdiğiniz kararların veya aldığınız aksiyonların hızlıca sonuca ulaşabildiğini gördüğünüz nadir işlerden biridir.

Öğrencilere kariyer yolculuklarında neler tavsiye edersiniz?

Öğrencilerimize tavsiyem iş hayatına başladıklarında öncelikle yaptıkları işin sadece onların yaptıkları kadarki kısmına değil şirketin bütününe nasıl bir etki sağladığını anlamaya çalışmalarıdır. Aksi halde sadece kendilerine verilen görevleri yapıp, akışı sorgulamadıklarında genel işleyişle ilgili herhangi bir fikirleri olamıyor maalesef. Her şeyi merak edip sorgulamalılar. Böyle gelmiş böyle gider mantığını hayattaki en büyük yanlış olarak görüyorum. Böyle gelmiş ama bundan sonra daha iyi nasıl gider üzerine düşünmeliler.

Sevdiğiniz bir kitaptan beğendiğiniz bir paragrafı bizimle paylaşabilir misiniz?

Bir kitap değil ama sevdiğim bir film repliği paylaşmak istiyorum sizlerle.

“Sevgili öğrencilerim, kendinizi düşünmeyi yeniden öğreneceksiniz. Kelimelerin ve dilin lezzetine varmayı öğreneceksiniz. Kim ne derse desin dünyayı, kelimeler ve düşünceler değiştirebilir.”                                                                                                                                                                                                                       Ölü Ozanlar Derneği

SALES NETWORK Topluluğu için neler söyleyebilirsiniz? Bugünü nasıl görüyorsunuz, gelecek için neler öneriyorsunuz?

Öncelikle SALES NETWORK Topluluğuna yeni katılmış biri olarak bundan duyduğum memnuniyeti dile getirmek isterim. Satış camiasının gelişmesi ve daha iyi yerlere gelmesi için sektördeki insanların bir çatı altında toplanması çok önemli. Bunu sağladıkları için SALES NETWORK’e çok teşekkür ederim.