Basın Bülteni: Satış Fonksiyonu Cinsiyet Dengesi Araştırması

Satış Fonksiyonu Cinsiyet Dengesi Araştırması Sonuçlandı!

“FMCG %11 ile satış departmanında kadın yönetici oranının en düşük ölçümlendiği sektör oldu.” 

Satış fonksiyonunun, gençlerin ve kadınların kariyer tercihinde öncelikli konuma gelmesi misyonuyla faaliyetlerine devam eden SALES NETWORK Topluluğu’nun gerçekleştirdiği Satış Fonksiyonu Cinsiyet Dengesi Araştırması tamamlandı.

Satış dünyasına özel olması ve farklı sektörleri kapsaması sebebiyle oldukça değerli olan araştırma, satış ve yönetim kademelerinde kadınlar için kariyer fırsatlarını da gösteriyor.

Üç aylık sürede tamamlanan ve SALES NETWORK Topluluğu ekosisteminde yer alan 44 şirketin katıldığı araştırmada, FMCG sektörü, %19 ile satış departmanında ve %11 ile satışta yönetim kademesinde kadın çalışan oranın en düşük ölçümlendiği sektör oldu. Araştırmanın başka bir sonucuna göre ise, “diğer” olarak tanımlanan heterojen grup dışarıda bırakıldığında, hizmet sektörü, %49 ile satış departmanında ve %37 ile satışta yönetim kademesinde kadın çalışan oranıyla en yüksek sonuçlara sahip sektör oldu. 

 Perakende sektörü ise %37 ile satış departmanında kadın oranı “diğer” ve “hizmet” sektörlerinden sonra en yüksek sırada yer alırken, satışta yönetim kademesinde çalışan kadın oranında FMCG’den sonra %22 ile en düşük sektörlerden biri oldu. Perakende sektöründe satış departmanında kadın oranını etkileyen önemli unsurun saha ekiplerinin olduğu da yine sonuçlarda görüldü.

Satış Fonksiyonu Cinsiyet Dengesi Araştırması’nın bu kapsamda ilk kez Türkiye’de yapıldığının altını çizen SALES NETWORK Topluluğu’nun kurucusu Ergün Güler: “Araştırmanın farklı sektörleri kapsamasını çeşitlilik açısından çok değerli buluyorum. Araştırmaya katılan tüm şirketlere teşekkür ederim. Satış fonksiyonunda kadın-erkek dengesi ve gençler özelinde yapacağımız araştırmalarımızla farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda üye şirketlerimizle ve üniversitelerle yeni çalışmalarımız olacak” dedi.

Güler sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal hayatımızda satın alma kararlarının kadınlar tarafından verildiği açıkça görülmesine rağmen, satış karar mekanizmalarının ağırlıklı olarak erkeklerden oluşmasının çelişkili olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla tüm sektör ve fonksiyonlarda kadınların erkekler ile eşit derecede temsil edilmesinin önemli olduğuna ve özellikle de çoklu düşünebilme yeteneğine ihtiyaç duyulan satış dünyası için kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğuna inanıyorum. Ancak araştırma sonuçları gösteriyor ki, bizim bu beklentilerimizden çok uzak bir noktadayız. SALES NETWORK Topluluğu da gerçekleştirdiği çalışmalar ile satış dünyasının cinsiyet dengesi açısından hak ettiği yere gelmesi hususunda önümüzdeki dönemde daha aktif olacak ve yeni projelerle satış dünyasını desteklemeye devam edeceğiz.”

SALES NETWORK Topluluğu sosyal projelerinden WiS Women in Sales Eşbaşkanı ve Pegasus Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk ise görüşlerini, “Araştırma sonuçlarının da ortaya koyduğu üzere, satış dünyasında kadınlar için alınacak daha ne kadar yol olduğunu gördük. Bu araştırma ve bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız, haklılığımızı ortaya koydu ve bundan sonra yapacaklarımız için de bize güç verdi. Çünkü biliyoruz ki, denge demek, çeşitlilik demek, çeşitlilik demek, daha verimli, daha yaratıcı, daha yenilikçi ürün ve hizmetler yaratmak demek. Dolayısıyla topluluk olarak gelecekte satışta kadın sayısını arttırmak ve dengeyi bulmak için yapacağımız çok iş var ve bunu rakamlarla da teyit etmiş olmaktan memnuniyet duyuyorum” şeklinde paylaştı.

Araştırmaya katılanlar arasında: Barilla, Barry Callebaut, Bayer Tüketici Sağlığı, Bel Group, Beta Tea, CCI, DHL, ebebek, Ecolab, Eczacıbaşı Tüketim, Eczacıbaşı Yapı, GE Healthcare, Getir, Haribo, Hero Baby, Hitit, Lila Group, Loreal, MediaMarkt, n11.com, Nestle Türkiye, Netaş, Parex, Pegasus, Reckitt Benckiser Health, Reynaers, SabancıDX, Securitas, Shell, Sodexo, Türk Tuborg, Umur, Unilever Türkiye, Vileda gibi şirketler yer almaktadır.

SALES NETWORK Topluluğu hakkında:

Her sektörden kurumsal üyeleriyle, satış dünyasına özel olarak oluşturulmuş networking, etkinlik ve içerik sunan tek topluluk olan SALES NETWORK, tüm satış dünyasını ve satış dünyası ile yakın çalışan ekosistemi bir çatı altında toplamak; satış fonksiyonunun 21. yüzyılın değişen ihtiyaçlarına göre dönüşmesine, gelişmesine ve güçlenmesine liderlik etmek amacıyla 2016 yılında kuruldu.

Sales Network Topluluğu, yılda bir kez tüm ekosistemi bir araya getiren Summit, satış alanındaki en iyi uygulamaları ödüllendiren BoSA (Best of Sales Awards), satış dünyasındaki liderleri buluşturan CSO Club (Chief Sales Officer Club), satış alanında kadın-erkek dengesini sağlamayı amaçlayan WiS (Women in Sales), gençleri satış mesleğini seçmeye özendiren YES (Youth Empowerment in Sales) ve mentorlük programları ile farklı sektörlerden ulusal-global üyeleri ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Sales Network Topluluğu’nu ve sosyal projelerini destekleyen kurumsal şirketler arasında;  

3M, Ajinomoto, Ak Gıda, Argus Growth, Barilla, Barry Callebaut, Baumit, Bayer, Bel Group, Beta Tea, BigChefs, Blackspade, Boyner, CCI, Cisco, Croda, D&R, Defacto, Denizbank, DHL, Doğadan, Eaton, ebebek, Ecolab, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri, Egon Zehnder, Esas Holding, E-star, FLO, Garanti BBVA, GE Healthcare, Getir, HARIBO, Hero Baby, Hitit, I-AM, Jacobs, Johnson & Johnson, Kariyer.net, Kidzania, Konyalı Saat, Kopaş, Lila Group, Limak, Loreal, Maptriks, Marintürk, Metro Cash & Carry, n11.com, Nestle Türkiye, Netaş, Nielsen, Ondan Market, Otokoç, Parex, Pegasus, Petri Futures, Petrol Ofis, Pin Grup, QNB Finansbank, Reckitt Benckiser Health, Rechitt Benckiser HyHo, Reynaers, SabancıDX, Sasu, Securitas, Shell, Sigortam.net, Sodexo, Şengün & Partners, Şimşek Bisküvi, TAV Havalimanları, Tavuk Dünyası, Terra Pizza, Türk Tuborg, Umur, Under Armour, Unilever Türkiye, Vileda, Yapı Kredi, Zivella yer almaktadır.

https://salesnetwork.net adresini ziyaret edebilir ya da @salesnetwork sosyal medya hesabını takip edebilirsiniz.