Dr. Yılmaz Argüden, ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı

© 2006 Ali Kabas, All Rights Reserved E-mail: ali@alikabas.com Tel: +90 (212) 360-1681

Dr. Argüden kurumları geleceğe hazırlama çalışmaları, geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ve toplumsal katkılarıyla ile Türkiye’nin dünyada en iyi tanınan yönetim danışmanlığı şirketi ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Stratejiiş mükemmelliğikurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri vermektedir. UN Global Compact imzalayan ilk Türk şirketi olan ARGE, Avrupa Parlamentosu’nda kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile geleceği şekillendiren en iyi üç şirket arasında değerlendirilmiş ve B20 Yönetişim ve Sürdürülebilirlik Bilgi Ortağı seçilmiştir.

Rothschildyatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığınınyanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 60’ı aşkın şirketin yönetim kurullarında görev almıştır. Deneyimlerini Boğaziçi Üniversitesi’nde, Koç Üniversitesi’nde ve Harp Akademilerinde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşmaktadır.

Yönetim Kurulları ve Yönetişim konusundaki çalışmalarıyla dünyada tanınan, kitapları ve makaleleri birçok dilde yayımlanan Dr. Argüden, IFC Kurumsal Yönetişim Grubu Danışma Kurulu üyeliği ve Business at OECD (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevlerinin yanı sıra Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı’nın Mütevelli Heyet Başkanlığını yürütmektedir.

Ulusal Ağlar Dünya Başkanı seçilerek dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact Yönetim Kurulu’ndagörev aldı.  KalDer Başkanlığı sırasında Ulusal Kalite Hareketini başlattı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlendi.

Boğaziçi Üniversitesi’ni hem Birincilik, hem de öğrenci liderliği için Rektör Ödülü alarak; RAND Graduate Insitute’daki Stratejik Analizler alanındaki Doktorasını ise Üstün Başarı ile tamamladı. Tarsus Amerikan Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi basketbol takımları ile üç kez Türkiye Şampiyonluğu yaşadı. Halen Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanlığını da yapmaktadır.

Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi.