İrem Keserci: Bambaşka bir dünyaya uyanmak artık hiç olmadığı kadar mümkün

İlham Verenler sohbetlerine devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Maptriks Satış Direktörü İrem Keserci.

İsterseniz önce bir teşekkür ile başlayalım. Hayatınızda birine teşekkür edecek olsanız bu kim olurdu ve neden?

Sanırım en büyük teşekkürü ailem hak ediyor. Küçük bir şehirde büyüdüm. İyi eğitime ulaşmamda ailemin emeği ve katkısı çok yüksek. Özellikle şehir dışında okumam için maddi manevi birçok fedakârlık yaptılar. Eğer böyle bir imkânım olmasaydı küçük bir şehirde küçük bir çevrede hayatımı sürdürüyor olurdum muhtemelen. Ama ailemin emekleri ve destekleri ile 18 yaşında kendi ayaklarımın üstünde durma fırsatı yakaladım.

Sizi tanıyabilir miyiz, yaşamınızdaki kilometre taşlarından bahseder misiniz?

1990 Zonguldak doğumluyum. Zonguldak Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldum ancak birçok arkadaşımın yaptığının tersine öğretmenlik mesleğinin bana uygun olmadığını düşündüğümden hiç bu yönde bir kariyer düşünmedim. İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlaması bölümünden 2013 yılında mezun oldum. 1 sene kadar gayrimenkul sektöründe çalıştıktan sonra yolum Maptriks’e düştü. Birçok farklı görevde yer aldıktan sonra 2 yılı aşkın süredir satış ekibinin liderliğini yapıyorum. Evliyim ve 2 yaşında afacan bir oğlum var. Hayatımın en önemli yapı taşı anne olmam.

Sizce sizi diğer herkesten farklılaştıran özellikleriniz neler?

Sorgulayıcı bir insanım. İkna olmadığım bir şeyi uygulamakta çok zorlanırım. Bir de karakterimden kaynaklı olsa gerek fazla detaycıyım. Bu da karşılaştığım durumlardaki ince ipuçlarını yakalamamda bana çok yardımcı olur. Bunun dışında olaylara her zaman bakılabilecek farklı bir yön daha olduğunu düşünürüm. Bu sayede her zaman çok yönlü düşünmeye çaba gösteririm. Bir de sonuç odaklı düşünürüm.

Günlük yaşamınızda rutinleriniz var mıdır, varsa paylaşır mısınız?

Yaklaşık 2 yaşında bir oğlum var. Çalışan bir anne olarak hayatımın son 2 yılında rutinlerim daha çok onun rutinlerine göre şekilleniyor. Ama özellikle akşam 9’dan sonra kendime zaman yaratıp sadece mutlu olduğum bir şey yapmaya çalışırım. Bazen dizi izlemek, bazen kendime bakım yapmak bazen de kesintisizce uyumak olabiliyor bu. Bunun dışında ilkokul günlerimden beri en önemli rutinim ertesi gün giyeceğim kıyafetten çantama koyacağım eşyaya kadar mutlaka geceden hazırlar, hazırlayamasam bile kafamda netleştir sıraya koyarım. Bu sayede sabahları en fazla 15 dk. içinde hazırlanıp evden çıkarım. İşimle ilgili en önemli rutinim gelecek haftayı Cuma gününden planlayarak haftayı kapatmaktır. Aksi halde haftaya başladığımda kendimi takvimin yoğunluğunda boğuşurken yakalayabiliyorum.

Bilinmeyen bir yönünüz var mı?

Sanırım yok. Ortaokul yıllarımda gitar çalıyordum ama o kadar uzun zamandır elime almadım ki notaların yerlerini bile hatırladığımı sanmıyorum. Bunun dışında 18 yaşımdan beri bir şekilde kendi paramı kazanıyorum. Öğrencilik yıllarımda satış dahil olmak üzere birçok farklı iş tecrübem oldu. Sanırım bunu çok yakın çevrem dışında çoğu insan bilmez.

Satış dünyasında olmak sizin için bilinçli bir tercih miydi?

Aslında değildi. Çalıştığım şirkete teknik yeterliliklerimle kabul edildim ve uzun süre de bu şekilde çalıştım. Ancak beğendiğim, memnun kaldığım bir şeyi anlatma ve insanları ikna ederek onlara da aldırmak gibi bir yönüm vardı. O dönem birlikte çalıştığım satış yöneticisinin sen her şeyi bu kadar iyi satıyorsan bence Maptriks ürünlerini de satarsın neden denemiyorsun demesi ile kendimi satış dünyasının içinde buldum. Ama benim asıl tercih etme sebebim kendime farklı bir yön katmak ve başka bir dünyayı keşfetmekti. Satışta hala gidecek çok yolum olduğunu düşünüyorum ama bu benim için her gün öğrendiğim ve yürümekten keyif aldığım bir yol.

Ekibinize alacağınız kişilerde nelere dikkat edersiniz?

Ben yeterli eğitim ve destekle müspet bilimler hariç herkesin hemen her işi yapabileceğine inanan biriyim. Bu sebeple benim için insanların yetkinliklerinden önce karakterleri gelir. Çalışkan, dürüst, adaletli bir insanı hangi alanda isterseniz verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Ekibinizi motive etmek için hangi araçlardan yararlanırsınız?

Öncelikle bana ihtiyaç duydukları her an yanlarında olmaya çok önem veririm. Asla kendilerini yalnız hissetmemeliler. Özellikle satış iyi bir takım oyunu olarak oynandığında başarıya götürür bence. Bunun dışında bardağın dolu taraflarını göstermeye, kısa vadeli olumsuzluklarla motivasyonları düştüğünde onlara uzun vadede gelecek büyük resmi hayal ettirmeye çalışırım.

Kuşak farklılıklarını nasıl yönetiyorsunuz?

Şanslı bir ekibiz ki hem satışta hem de şirket genelinde genç bir kadroyla çalışıyoruz. Bu sebeple kuşak farklılıkları çok yönetmek durumunda kaldığımız bir konu olmuyor. Ancak yine de farklı kuşaklardan insanlarla bir aradayken mümkün olduğunca herkesle kendi dilinden iletişime geçmeye çaba sarf ediyorum.

Sizce satışta kadın-erkek dengesinin sağlanması neleri değiştirebilir? Bu konuda paylaşabileceğiniz araştırmalar var mı? Varsa biraz bahseder misiniz?

Biz 5 kişilik bir ekibiz ve 4’ümüz kadın. Bu yüzden kendi şirketimde böyle bir dengesizlik yaşamadım.  Ama özellikle kadınların iş dünyasında daha sadık, çalışkan ve dürüst olduğunu düşünüyorum. Dolayısı ile böyle çalışanları satış ekibinde artırmak bence mutlak bir başarı getirecektir.

 Öğrencilere kariyer yolculuklarında neler tavsiye edersiniz?

Kesinlikle tek yönlü olmamalarını ve ellerinden geldiği kadar farklı deneyim yaşamalarını tavsiye ederim. Eğer üniversiteye girdiğim bakış açımla ilerleseydim şu an bir belediyede memur olarak çalışıyor olurdum. Bu sebeple gözlerini ve kulaklarını hep açık tutsunlar ve neyi yapmaktan mutlu olduklarını keşfedene kadar denesinler.

Pandemi öncesi ve sonrasını ele alırsak bu sürecin sonunda hayatınızda, bakış açınızda neler değişti?

Elimizdeki her şeyin nasıl bir günde değişebileceğini hepimiz gördük sanırım. Ne elimizde olanlara ne de elde edemediklerimize çok fazla bel bağlamamak gerektiğini öğrendim. Bir sabah bambaşka bir dünyaya uyanmak artık hiç olmadığı kadar mümkün.

Sık kullandığınız bir atasözü var mı? Yoksa size göre herhangi bir durumu en iyi anlatan atasözü hangisi?

Atasözü değil belki ama Henry Ford’un “İster yapabileceğini düşün, ister yapamayacağını düşün, haklısın” sözü özellikle motivasyonumun düşük olduğu zamanlarda hep aklıma gelir. Bir de Bill Gates’in “Zor bir işi yapması için her zaman tembel bir insanı seçerim. Çünkü o işi yapmanın kolay yolunu bulur.” sözünü hayatımda çok sık kullanır ve uygularım. Bence iş dünyası ile ilgili yapılmış en iyi tespitlerden biridir.

SALES NETWORK Topluluğu için neler söyleyebilirsiniz? Bugünü nasıl görüyorsunuz, gelecek için neler öneriyorsunuz?

Çok doğru bir amaçla kurulmuş ve her geçen gün büyüyen kıymetli bir topluluk. Hem şirketim hem benim adıma içinde olmaktan mutluluk duyduğumuz bir platform. Özellikle çok uzun yıllardır bu sektörde olmayan benim gibi katılımcılar da varsa daha fazla bir araya gelmemiz faydalı olur diye düşünüyorum.