Online Toplantılarda Doğru Etkiyi Yaratma Rehberi

 1. İşe uygun giysiler tercih edilmesi
  Katıldığınız dijital toplantılarda doğru bir izlenim verebilmeniz için profesyonel kıyafetler giymek uygun olacaktır.
 2. Toplantıya zamanında katılım
  Yüz yüze toplantılarda olduğu gibi online toplantılara da saatinde katılım standart olmalıdır.
 3. Konuşmadığınız zamanlarda mikrofonunuzun kapalı olması
  Online toplantılarda söz hakkı sizde olmadığı anlarda mikrofonunuzu sessize almanız doğru bir davranış olacaktır. Konuşmamanıza veya sessiz olduğunuzu düşünmenize rağmen mikrofonda öksürük vb küçük arka plan sesleri rahatlıkla duyulabilir ve katılımcıların dikkatini dağıtabilir.
 4. Kamerayı doğru bir şekilde konumlandırma ve göz teması
  Doğrudan kameraya veya etkileşimde bulunduğunuz kişinin yüzüne bakmak etkileyici ve profesyonel bir izlenim verir. Görüşmeye başlamadan önce kamera lensine göz hizasında oturup kendinizi orta kısmı gösterecek şekilde konumlandırmaya çalışabilirsiniz. Kamerayı yükseğe yerleştirmek veya çok alçakta tutmak düzensiz görünüm veya açılara yol açabilir.
 5. Yüksek ses kalitesinin sağlanması
  Düşük ses kalitesi online görüşmenin etkinliğini hızla azaltabilir ve bu durum genellikle iletişimsizliğe yol açar. Öncelikle açık ve yavaş konuştuğunuzdan emin olup arka plandaki gürültülerden kaçınmaya özen gösterin. Son olarak, güvenilir ve yüksek performanslı bir Wi-Fi bağlantısı tercih etmeniz bağlantı kalitenizi arttıracaktır
 6. Doğru arka plan seçimi
  Etkileşimde bulunduğunuz kişiler arkanızda ne olduğunu göreceği için arka plandaki görüntünün derli toplu olması ve masanızdaki/duvarınızdaki sizi görüntülü görüşmeden uzaklaştırabilecek, dikkat dağıtan nesneleri kaldırmanız profesyonel bir izlenim verecektir.
 7. Doğru ışığın ayarlanması
  Bulunduğunuz ortamın yeterli ışığa sahip olması online görüşmeler için önemlidir. Örneğin; tepeden aydınlatma, gözlerinizin altında gölgeler oluşturacağı için mümkünse altında oturmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Doğal veya yumuşak ışık kaynakları kullanabilirsiniz.
  *KAYNAK: hisglobal.com.tr /görüntülü görüşmenin etik kuralları