Örpen Koçak: SALES NETWORK Summit “Satışın Davos’u” olma yolunda ilerliyor

İlham Verenler Sohbetlerinin bu haftaki konuğu n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı A. Örpen Koçak.

Sizi tanıyabilir miyiz, yaşamınızdaki kilometre taşlarından bahseder misiniz?

Devlet memuru bir babanın iki oğlundan büyüğüyüm. Eğitim hayatım ve gençlik yıllarımın başı Mersin’de kalabalık bir akraba ve devlet lojmanındaki büyük bir aile içerisinde, amatör olarak basketbol sporu ile iç içe geçti. İstanbul’a ilk kez üniversite kaydım için geldim ve o günden bugüne askerlik dönemi haricinde hayatım hep burada geçti. Benim için ilk kilometre taşı hiç şüphesiz basketbol oynadığım dönemde kulübümün A takımını kapatma kararı alması ile profesyonel olmayı çok istediğim spor hayatıma son vermem.

Daha sonraki kilometre taşlarım ise İTÜ’yü kazanarak İstanbul’a gelmem ve okuduğum bölümle ilgili bir kariyer hedefim olmadığı için Bilgi Üniversitesi’nde MBA yapmaya karar vermemdir. O zamana kadar hiç aklımda olmayan perakende sektörüne girişim ise üniversite ve MBA eğitiminden bir sınıf arkadaşım vesilesiyle oldu ve hala kendisine sonsuz minnet duyuyorum.

Perakende sektörünün dünyada online mecraya dönüşümüne 10 sene önce tanık olup, bu alanda imkan bularak e-ticaret sektörüne geçişim de şu anda bulunduğum yerde olmamı sağlayan son mihenk taşıdır.

Ekibinize alacağınız kişilerde nelere dikkat edersiniz?

Ben her insanın bir potansiyeli olduğuna inanırım. Bu potansiyel kişilere göre değişir, elbette. Önemli olan organizasyonunuzda bu potansiyeli, bulunduğunuz yapının faydasına en çok katkı sağlayacak şekilde değerlendirebilmek. Ama tüm bunlardan daha önemli olan iki şey var; iyi ahlaklı, dürüst bir kişiliğe sahip olmak ve gayret göstermek.

Limitli iş hayatı tecrübemin bana öğrettiği bir önemli şey daha var; kişileri değerlendirmek için onlar ile çalışmalısınız. Onları işteki performansları ile değerlendirmelisiniz. Çok iyi bir CV, referanslar, daha önce çalışılan hatırı sayılır firmalardaki tecrübe ve hatta başarılar sizin organizasyonunuzda aynı sonuçları vermeyebilir.

Öğrencilere kariyer yolculuklarında neler tavsiye edersiniz?

Herkes bu soruya kendi tecrübe ve bakış açısı ile farklı cevaplar verecektir eminim. Benim naçizane tavsiyem eğer kendinizden ve ne yapmak istediğinizden emin değilseniz mutlaka deneyin.

Farklı sektörlerde gerekirse staj yapın. İşi öğretmeseler de şirketi, sektörü, yapıyı ve yapılan asıl işi araştırıp öğrenmeye çalışın. Bunu özellikle üniversite yıllarınızda yapın, kısa süreli de olsa deneyin, ücretsiz de olsa deneyin ki ömür boyu sevmediğiniz bir işi yapmak zorunda kalmayın.

Sık kullandığınız bir atasözü var mı? Yoksa, size göre herhangi bir durumu en iyi anlatan atasözü hangisi?

Sık kullandığım bir atasözü yok ama çok inandığım İngilizce bir söz var; “Timing is everything”. Bunu biraz daha geliştirebiliriz; “Doğru zamanda doğru yerde olmak” bence hem iş hem de sosyal hayatta çok önemli.

SALES NETWORK platformu için neler söyleyebilirsiniz? Bugünü nasıl görüyorsunuz, gelecek için neler öneriyorsunuz?

Öncelikle SALES NETWORK platformunun çok büyük bir açığa cevap verebilecek, çok gerekli bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. İlk katıldığım günden itibaren aynı lisanı konuşan birbirinden değerli profesyoneller ile birçok farklı sektör ve tecrübeden faydalanıp çok önemli iş birlikteliklerine olanak sağlaması benim kazanımlarım oldu.
Platform tarafından yapılan Summit’lerin “Satışın Davos’u” olma yolunda ilerlediğine inanıyorum. Bunun için de daha fazla etki alanına ulaşılması gerekiyor.