Rana Kaplan, RANAKAPLAN Akademi Kurucusu

Rana Kaplan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıllarda  üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı. Kariyerine Yapı ve Kredi Bankasında başladı. Bu kurumun birçok bölümünde toplam 12 yıl  süreyle görev yaptı. Bankacılık göreviyle birlikte ve sonrasında Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde önce Eğitmenlik, ardından öncülerinden olduğu Kurum İçi İç Koçluk Projesinde  Yönetici Koçluğu görevlerini sürdürdü. Kişisel Gelişim eğitimleri vermekle birlikte bu eğitimlerin  tasarım ve geliştirme çalışmalarında aktif rol aldı. 

Ardından İş Kavramları Danışmanlık firmasında 2 yıl eğitmenlik ve danışmanlık yaparak bu çatı  altında Finansbank, Sandoz, Bausch&Lomb, İş Bankası ÇM, Turkish Bank, Çolakoğlu A.Ş. ve  sonrasında Pirelli A.Ş. gibi sektörün önde gelen pek çok kurumlarında eğitimler verdi. Son 11 yıldır Eğitmen ve Koç olarak birçok özel projede görev aldı. Kurumsal Koçluk  uygulamalarının yanı sıra çok sayıda Yaşam Koçluğu, İlişkiler Koçluğu, Öğrenci ve Ebeveyn  Koçluğu deneyimlerine de sahiptir. Bu alanda, özel okullar için, velilere koçluk becerileri  kazandırmaya yönelik çok sayıda eğitim sunumu hazırladı. Ülke çapında onlarca Sosyal  Sorumluluk Projesi yöneterek binlerce kişiye dokundu. Hayata geçirdiği sosyal projeler arasında  “dünyada ilk” olarak kayıtlanan çalışmaları bulunmaktadır. 

ICF (International Coach Federation) Projeler Kurulunda 2 yıl boyunca Proje Lideri olarak görev  yapan Rana Kaplan bireysel olarak ve kurumsal çatılarda Eğitmenlik ve Koçluk görevlerine  devam etmekte ayrıca Üniversitelerde ve başta Almanya, Belçika ve Hollanda olmak üzere pek  çok Avrupa ülkesinde Liderlik Seminerleri ve Profesyonel Koçluk Eğitimleri vermektedir. 2019  yılında Avrupa Birliği (AB) Brüksel Parlementosu’nda Liderlik Eğitimi veren hocamız bu çatı  altında da sunumlarını sürdürmek üzere devamlılık daveti almıştır. 

Eğitmenlik birikimlerini bir çatı altına toplamak amacıyla RANAKAPLAN Akademi’yi 2011 yılında yaşama geçirmiştir. 2019 yılında Almanya’da ikinci  şirketi RANAKAPLAN Coaching Zentrum’u kurmuştur.