Satış dünyasının liderleri gençlere neden satış mesleğini tavsiye ediyor?

CSO Club üyelerimiz ile her hafta gerçekleştirdiğimiz "İlham Verenler" röportajlarının sorularından biri de "Gençlere satış mesleğini tavsiye eder misiniz, neden?" oldu. Biz de bugüne kadar verilen yanıtları bir araya getirerek gençlere satış mesleği için tavsiyeler oluşturduk. Faydalı olmasını dileriz.

Her ne kadar global dev firmalarda çalışıyor olsak da pazarda bir ticaret yapıyoruz. Bu ticaretin en sıcak hissedildiği yerin satış fonksiyonu olduğunu düşünmüşümdür hep. Ayrıca satış fonksiyonu (şirketin faaliyetine göre değişir elbette) genelde şirketlerin en kalabalık birimlerinden olduğundan kariyer imkanı da oldukça geniştir. Ayrıca kariyerini diğer fonksiyonlarda geliştirmek isteyen gençlere de kariyerlerinin belirli bir döneminde satışta çalışmalarının çok yararlı olacağını düşündüğümü belirtmek isterim. Önceki cevabımda da belirttiğim üzere kariyerinin yarısını ticari pazarlama ve pazarlama yapmış bir kişi olarak söylüyorum bunu.

Ahmet Turgut, Barry Callebaut Türkiye Satış Direktörü 

 

Gençlerimize satış mesleğini kesinlikle tavsiye ederim. Değişik bölge ve ülkelerde yeni kültürleri tanımak ve bunlarla iş birliği yapmanın insanın ufkunu genişlettiğini düşünüyorum. Ayrıca  satış, verdiğiniz kararların veya aldığınız aksiyonların hızlıca sonuca ulaşabildiğini gördüğünüz nadir işlerden biridir.

Ali Hoşgör, Eaton Satış Müdürü 

 

Evet kesinlikle ederim. Bir başkası üzerinde farkındalık yaratıp, algısını değiştirmek ve beraberinde ikna ederek davranış değişikliğine sevk etmek mantık ve matematiğin birleşimidir. Dolayısıyla mantık ve matematik birleşimini iyi harmanlayıp bu gerekçeleri sorgulayan ve empati yaparak karşısındakinin duygusunu yakalayan kişilere satış mesleğini kesinlikle tavsiye ederim. Kategoriler arası esnek meslek sahibi olabilirler; çünkü satışta sektör fark etmez, satışçının yetkinlikleri öne çıkar. Multi disiplin bir meslek alanıdır.

Alp Öğücü, Group Genel Müdürü 

 

Kesinlikle ederim. Hangi işi yaparsanız yapın, hangi sektörde olursanız olun o şirket satış yapabildiği sürece ayakta kalabilir. İyi bir satış organizasyonu her firma için en değerli departmanlarından biridir. Özellikle içinden geçtiğimiz ekonomik koşullar farklılaşan, değişen dünyada satış departmanlarının çok daha stratejik ve önemli bir rol üstlendiğini, dolayısı ile ciddi fırsatlar barındırdığını düşünüyorum.

Alp Özgen, Satış ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı

 

Satış, sosyal olmak demektir. Sosyal olmayan, topluluk önünde konuşmaktan imtina eden ve daha çekingen yapıların satışı becermeleri çok azdır. Kısaca “avcı” olmaları lazım, satış mesleğini seçerken karakter olarak gerçekçi bir analiz yapmalarında fayda var. Eğer buna uygun bir karakter özelliği taşıyorsa, evet kesinlikle bu mesleğe girmeleri gerekir. Çünkü, bu meslek kendi içinde bir motivasyon ve kariyer de barındırır.

Berti Bora, Securitas Risk Yönetimi Genel Müdürü ve İş Geliştirme Koordinatörü 

 

Kesinlikle tavsiye ederim. İnsanın kendini düzgün ifade edebilmesi, karşısındakinin ihtiyaçlarını anlayabilmesi, özel fırsat alanları yaratmak, başarıyı birlikte kutlama satış mesleğinin kişilere kazandırdığı yetkinlikler. Karşılıklı fayda üretebilmek bu mesleğin en güzel duygularından biri. Satış, birlikte büyüme, birlikte yapma anlayışıyla “ekip olma” duygusunu geliştirir. Satıştaki herkesin kendini çok iyi ifade etmesi, takım oyuncusu olması, karşısındaki anlayabilmesi gerekir. Uzun vadede satış mesleğinde birçok fırsat mevcut. Satış, gençler için keyifli, tutkuyla yapılabilecek bir iş alanı.

 Ebru Timur, KidZania İstanbul Genel Müdürü

 

Gençlere şu tavsiyem olur: Meraklı olsunlar, soru sorsunlar, kendilerine verilen doğrular ile yetinmeyip araştırıp yorumlasınlar. Her şeyin başında bence bu var. Arkasından da hangi meslek ile uğraşırlarsa uğraşsınlar “Bir ürün neden alınır, neden satılır, ticaret nasıl oluşur” gibi çok temel konulara kafa yorsunlar. Zira eğer bunlardan zevk alıyorlarsa satış hayatının çekici, hareketli ve dinamik dünyası onlara çok cazip gelecektir.

Ege Ermeç, Haribo Türkiye Satış Direktörü 

 

Ederim. İçinden geçtiğimiz ekonomik koşullar satış fonksiyonlarında çalışan kişilerin daha da önem kazanmasına neden oluyor. Bugün ve gelecekte satış işi şirketlerin en önemli odak noktaları olacak. Fırsat var.

Ergün Güler, SALES NETWORK Kurucusu 

 

Kurumsal hayat içinde şirketlerin departmanlarına baktığımızda “sokakta” yani gerçek hayatın tam da içinde çalışan tek departman satıştır. Satışın beslendiği ana damar hayatın ta kendisidir. Eğer kariyerinin başındaki bir genç arkadaşım sosyal bir insan olduğunu düşünüyor, insanlara temas etmekten ve hayatın içinde canlı olmaktan keyif alıyorsa aradığı şey muhtemelen satış alanında çalışmaktır.

Erdil Dinçer, Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü 

 

Kesinlikle evet. Satışta başarılı olan bir kişinin hayata dair çok önemli kazanımları olur. Derin bir analitik bakış, dinamizm, dayanıklılık ve iyi bir gözlemleme becerisini bir arada barındıran bir kişi hayatında diğer alanlarda da daima başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

Esat Oğuz, Reckitt Benckiser Health Satış Direktörü 

 

Evet , fazlasıyla çok tavsiye ederim. Her gün birinin bir diğerine benzemediğini yeni deneyimlere uyanmak ve uçsuz bucaksız öğrenme deneyimine (farklı seviyelerdeki kişi ve sektörlerle karşılaşmak) kendilerini açmak istiyorlarsa, satış tam onlara göre bir meslektir.

Evren Diker, Shell Emea Bölgesi Satış ve Operasyon Direktörü 

 

Elbette ederim. Çünkü satış heyecan verici ve dinamik  bir meslek. İyi bir satış insanı olmak için gündemi ve gelişmeleri yakından takip etmeli, zamana ve şartlara bağlı olarak müşterilerinize uygun, onlara özel stratejiler geliştirebilmelisiniz. Bu da sürekli gelişmeyi ve öğrenmeyi tetikleyen, dolayısıyla kişiyi zenginleştiren bir durum. Ayrıca hedefe koşmak da sizi her zaman canlı tutacaktır.

Güliz Öztürk, Hava Yolları Ticaret Genel Müdür Yardımcısı 

Dönem dönem farklı sektör ve iş kolları daha cazip gözükse de ticaret devam ettiği sürece satış mesleği önemini korumaya devam edecektir. Günümüzde de satış fonksiyonunun hiç olmadığı kadar ön planda olduğunu düşünüyorum. Eskiye göre satış kökenli çalışanların üst düzey, karar mekanizmalarında aktif rol alma oranları yükseldi. Özellikle global ölçekte operasyonları olan uluslararası firmaların müşteriyi, pazar gerçeklerini, ticari dinamikleri daha iyi anlamak ve stratejilerini oluştururken saha ekiplerinin tecrübelerinden daha fazla yararlanmak amacıyla satış kökenli, önemli yetenekleri daha üst düzey görevlerde değerlendirdiklerini gözlemliyoruz. Bu da kariyer yönetimi anlamında satışı tercih edenler için büyük bir fırsat yaratmakta.

Korhan Yazganoğlu, Doğadan (The Coca-Cola Company) Satış Direktörü 

Heyecanlı, dinamik, yaptığı işten tatmin olmaya, sonuç almaya odaklı tüm gençler için satış işinin biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Özellikle gelişen dünyada artık satış dinamikleri ile satışta çalışanların da profilleri değişiyor. Klasik satışçılıktan, yaptığı işe analitik bir bakış getiren, teknolojik araçları işine en fazla uyarlayan ve bunları sahadaki uygulamalardan kontrol mekanizmalarına kadar en iyi şekilde kullanan bir çalışma şekline doğru evriliyoruz. Artık şirketlerde uçtan uca müşteri deneyiminin her şeyin önüne geçtiği, satışın pazarlama, tedarik zinciri ve servis kalitesiyle birleştiği bir çağdayız. Bu nedenle bu trene en doğru zamanda binip deneyim kazanan gençler hep bir adım önde olacaklar.

Murat Helvacı, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Satış Direktörü 

 

İnsanlarla iletişim halinde olmayı, farklı kişileri ve kültürleri tanımayı seviyorlarsa kesinlikle tavsiye ederim.

Nevra Onursal Karaağaç, Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

Özellikle satış mesleği demeyelim fakat sevdikleri işi yapmaları çok önemli. Dışa dönük, sosyal bağları kuvvetli, güven veren, yılmadan çalışmayı seven herkes iyi bir satışçı olabilir. Tamamen benim fikrim; Gördüğüm en iyi Genel Müdürler satış ve pazarlama kökenlidir.

Serkan Şahin, Vileda Türkiye & Azerbaycan Genel Müdürü

 

İnsanı hayatta en mutlu kılan şeylerden biri severek yaptığı bir işi olması. Bu her gün ilk günmüş gibi yeni bir heyecanla işe gitmesini sağlıyor. Her işin güzel tarafları var tabi ki ama satış işinde beni en çok motive eden şey önemli bir müşteriyi kazandığınızda veya ay sonunda, yıl sonunda sonuçlar karşınıza geldiğinde aldığınız haz. Eğer bu işin getirdiği heyecanı, zorluğu ve bunu aşmanın verdiği keyfi seviyorlarsa, ayrıca insanları dinlemeyi ve anlamayı da seviyorlarsa tavsiye ederim.

Sezgin Gürsu, Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü 

 

Tüm kalbimle tavsiye ederim. Satış hayatın ritmini ve tüm duygularını sonuna kadar yaşadığınız, sizi kişisel olarak sonsuz geliştirme potansiyeline sahip bir meslek. Satış kökenli başarılı girişimciler, bu mesleğin, kendi işinizi kurma konusunda da gerekli olan önemli bir deneyimi ve ilişki ağını kazandırdığını gösteriyor. Dolayısıyla, satış gelişimin hiç bitmediği engin bir yolculuk.

Volkan Yıldız, L’Oréal Tüketici Ürünleri Satış Direktörü