Satış Dünyasının Liderlerinden Öğrencilere Kariyer Tavsiyeleri

CSO Club üyelerimiz ile her hafta gerçekleştirdiğimiz "İlham Verenler" röportajlarının sorularından biri de "Öğrencilere kariyer yolculuklarında neler tavsiye edersiniz?" oldu. Biz de bugüne kadar verilen yanıtları bir araya getirerek öğrenciler için kariyer tavsiyeleri oluşturduk. Faydalı olmasını dileriz.

“Her öğrenciye genel bir tavsiye vermek zor gerçekten. Kişilerin yapısı, konumu, sosyo-ekonomik durumu verilecek tavsiyeleri değiştirebilir haliyle. Şu dönemde ben öğrenci olsam ne yapardım diye cevap verebilirim belki. Hayata dair deneyim yaşamak önemli bence. Dönemin gündemi neyse o gündemin önünde gitmek, çok mutlu olacağın şeylerin peşinde olmak, hata yapmak, acı çekmek gibi hayata dair deneyimler yaşamaktan bahsediyorum. Örneğin şu anda bu topluluğun mentorluk programlarına aktif katılım sağlayan, öğrenci kulüplerinde aktif rol alan, hayata dair acı/tatlı deneyimler yaşamış bir mezunun bir yöneticiyi veya sermayedarı çok daha rahat ikna edebileceğini düşünüyorum.”

Ahmet Turgut, Barry Callebaut Türkiye Satış Direktörü

 

“Öğrencilerimize tavsiyem iş hayatına başladıklarında öncelikle yaptıkları işin sadece onların yaptıkları kadarki kısmına değil şirketin bütününe nasıl bir etki sağladığını anlamaya çalışmalarıdır. Aksi halde sadece kendilerine verilen görevleri yapıp, akışı sorgulamadıklarında genel işleyişle ilgili herhangi bir fikirleri olamıyor maalesef. Her şeyi merak edip sorgulamalılar. Böyle gelmiş böyle gider mantığını hayattaki en büyük yanlış olarak görüyorum. Böyle gelmiş ama bundan sonra daha iyi nasıl gider üzerine düşünmeliler.”

Ali Hoşgör, Eaton Satış Müdürü

 

“En büyük tavsiyem inandıkları hayalleri uğrunda emin adımlarla yürümeleri. Motivasyonu sürekli yüksek tutmak özgüven sağlayacağı gibi başarılı olmanın da ilk basamağını oluşturuyor.”

Alp Öğücü, Lila Group Genel Müdürü

 

“Öğrencilerin öncelikle anlamaları gereken en önemli konu teori ile pratiğin beraber doğru bir yol olduğudur. O yaşlarda çok da kolay olmasa da seçtikleri meslekleri eğer doğru seçmişlerse, tecrübe ve networking ile kariyerlerinde yükseleceklerini asla unutmamaları lazım. Networking temelde aile ve okul ile başlar, iş dünyası ve sosyal ortam ile perçinlenir.”

Berti Bora, Securitas Risk Yönetimi Genel Müdürü ve İş Geliştirme Koordinatörü

 

“Ne yapmak istediklerini bulana kadar farklı konulara ilgi duyup araştırmalarını, denemelerini, neye gerçekten ilgileri olduğunu bulmalarını, bulduktan sonra büyük bir odaklanma ile bunun üzerine gitmelerini tavsiye edebilirim. Tabi bu her neyse amaçları yaptıkları işte en iyi ve en etkili olmak olmalı.”

Ege Ermeç, Haribo Türkiye Satış Direktörü

 

“İş dünyasındaki meslek tanımlarının çok hızlı dönüştüğü bir dönemdeyiz. Artık okullardan mezun olan gençler iş hayatına girdiklerinde kendilerini beklentilerinden epey farklı iş ortamında buluyorlar. Bu yüzden okul döneminde pratikle ilişki içinde olmak gerekiyor. Böylece iş dünyasındaki dönüşümlerin farkında olmanın özellikle lisans sonrası eğitimlerini daha bilinçli şekilde yönlendirmelerini sağlar diye düşünüyorum.”

Emre Kuzlu, I-AM İstanbul Global Kurucu Ortağı

 

“Daha üniversitede okurken mentör bulsunlar. Hayat çoklu seçenekleri görebilmek için kısa. Ama nasıl ki romanlardaki karakterler ile kendimizi bulabiliyoruz. Mentörler vasıtasıyla da iş dünyasında kim olabileceğimizi anlama fırsatı yakalarız.”

Ergün Güler, Sales Network Kurucusu

 

“Öncelikle ne istediğinizi bulana kadar, pes etmeden, kendinizi tanımaya çalışın. Bol bol hata yapın çünkü bundan daha öğretici hiçbir şey yok. Bol bol okuyun çünkü bu alışkanlık dünya değişirken kendinizi her daim yeni İOS yazılımıyla güncellemenizi sağlayacak. Merak edin, soru sormaktan çekinmeyin, yeniliğe her zaman açık olun ve tüm önyargılarınızı bir anlamda kilitli bir kutuya koyun.”

Esat Oğuz, Reckitt Benckiser Health Satış Direktörü

 

“Gençlere en önemli tavsiyem, gelişimlerine önem vermeleri,  eğitim hayatları boyunca ve hatta sonrasında da mutlaka fırsat yaratarak kendi alanlarında veya kariyerlerine destek olacak alanlarda kendilerine yatırım yapmaları. Farklı sektörlerde ve STK’larda imkân olduğu ölçüde çok sayıda staj yapmaları, girişimci olmak isteyenlerin bilgi ve tecrübe anlamında destek alabilecekleri derneklerle temasta olmaları geleceğe dair yol haritası çıkarmak için çok önemli. İmkânı olanlar için, mutlaka yurtdışında 1-2 yıl yaşamak, eğitim almak büyük fark yaratıyor diye düşünüyorum. Ve son olarak network’lerini geliştirsinler, buna zaman olarak yatırım yapsınlar. İnsan iş hayatında hangi noktada olursa olsun network daima gerekli.”

Güliz Öztürk, Pegasus Hava Yolları Ticaret Genel Müdür Yardımcısı

 

“Yapabiliyorlarsa sevdikleri işi yapsınlar yoksa da yaptıkları işi sevmenin yolunu bulsunlar, iç motivasyonlarını kaybetmesinler ve her zaman öğrenme heveslerini canlı tutsunlar.”

Melike Koçoğlu, Genel Müdür

 

“Kendilerini tanımaya çalışsınlar, sevecekleri işi seçsinler. Hiçbir işi küçümsemesinler. İşi iş gibi değil hayatlarının bir parçası, zevk aldıkları hobileri gibi olduğunda çok daha keyif alırlar ve bu süreçte geçirdikleri zaman onlar için bir vazife olmaz. Öğrenimleri boyunca karşılarına çıkan fırsatları değerlendirsinler, bu süreçte ne kadar fazla staj deneyimlerlerse ileride karar verirken o kadar bilgiye sahip olurlar.”

Nevra Onursal Karaağaç, Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

“Herkes bu soruya kendi tecrübe ve bakış açısı ile farklı cevaplar verecektir eminim. Benim naçizane tavsiyem eğer kendinizden ve ne yapmak istediğinizden emin değilseniz mutlaka deneyin. Farklı sektörlerde gerekirse staj yapın. İşi öğretmeseler de şirketi, sektörü, yapıyı ve yapılan asıl işi araştırıp öğrenmeye çalışın. Bunu özellikle üniversite yıllarınızda yapın, kısa süreli de olsa deneyin, ücretsiz de olsa deneyin ki ömür boyu sevmediğiniz bir işi yapmak zorunda kalmayın.”

Örpen Koçak, n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı

 

“Sadece kariyerlerinde değil hayat yolculuklarında da denemeyi ve çalışmayı bırakmamayı ve ilgilerini çekmese bile farklılık olarak gördükleri düşünce ve deneyimlere açık olmalarını tavsiye ederim. Yolculuklar bitmez, sadece yollar değişir… Bu nedenle her ne kadar yolun sonu gözükse ve virajı alamayacağınızı hissetseniz de içinizdeki el frenini çekmeyin lütfen! Ne demiş Şems-i Tebrizi “…düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Özlem Kalkan, SabancıDx Satış ve Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı

 

”Yeni nesil için hayat bizim zamanımızdan daha hızlı akıyor. Çok kısa zamanda çok büyük kazanımları hedefliyorlar. Tavsiyem “Fast Forward” düğmesinden öncelikle “Stop” düğmesine basıp sonra “Play” düğmesine basmaları. Deneyim çok çok önemli; profesyonel hayatlarında sindire sindire ilerlemeleri, çıktıkları noktada uzun süre kalmalarını sağlayacaktır. Kariyerlerinin ilk senelerinde (çıraklık yapacakları) profesyonel iş hayatının temiz kültürünü öğrenecekleri, büyük (mümkünse çok uluslu) şirketlerde çalışmalarını…”

Serkan Şahin, Vileda Türkiye & Azerbaycan Genel Müdürü

 

”Artık çok daha hızlı ve dinamik bir dünyada yaşıyoruz, değişim hepimizin başını döndürüyor. Her şeyin bu kadar hızla değiştiği bir dünyada, bunun bilincinde olarak hiç duraksamadan kendilerini geliştirmeleri ve bu değişimi yakından takip etmeleri gerekiyor.”

Sezgin Gürsu, Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü 

 

“Ben sebebi sağlam koşullara dayanan nedenlerin önümüzdeki en büyük engel olduğunu düşünürüm. Yani hepimizin zaman zaman haklı gerekçeleri olur. Ancak bu sebeplerin arkasına sığınarak işlerin yapılamaz olmasının savunulmasını doğru bulmuyorum. Aksine asıl gelişimin de bu haklı nedenler ışığında nasıl bir çözüm yolu bulabileceğimiz arayışı ile başladığını düşünüyorum. Öğrencilere de önlerindeki hiçbir projeyi yapılamaz olarak görmemeleri, buradaki çözüm yollarını keşfetmenin onları asıl geliştirecek olan doneleri sağlayacağı, bu nedenle de kendilerine olan inançlarını yitirmemeleri gerektiği tavsiyesinde bulunabilirim.

Ayrıca kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri ve yeni bakış açılarına, yeni trendlere açık olmaları gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle networking, ulusal ve uluslararası eğitim, fuar, seminer vs. olanakları yakından takip etmelerini öneriyorum.”

Tolga Liman, Kopaş Kozmetik Ticari Operasyonlar Direktörü

 

“Merak duymak, okumak, dil öğrenmek, dünyaya ve yeniliklere açık olmak, takip etmek ve çalışmak. Öğrenci kulüpleri ve ngo’larda iş hayatına hazırlanabilecekleri ortamlarda görev almak, bir ekibin parçası oldukları projelerde değer yaratmak. Spor yapmak, bireysel ya da takım sporu ne olursa olsun spor yapmak.”

Volkan Yıldız, L’Oréal Tüketici Ürünleri Satış Direktörü