Zeynep Karagöz, PRO-MAKER

Zeynep Karagöz, 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Öğrencilik hayatı boyunca ve sonrasında mesleğin ileri gelen isimleriyle çalıştı. 2001 yılından itibaren kurucu ortağı olduğu KOMA Mimarlık Atölyesi’nde iç mekan ve mimarlık projeleri yaptı. 2008’de KOMA, tasarım ajansı 5 dakika ile birleşerek tek çatı altında deneyim tasarımı hizmetleri vermeye başladı.

Halen 5 dakika ile hem gerçek hem sanal ortamda mekan, ürün, süreç, hizmet ve etkinlik tasarımı yapıyor; disiplinler arası projeler üretirken tasarım, üretim, uygulama ve koordinasyon alanlarının tümünde yer alıyor. Çeşitli teknolojileri bir arada kullanarak çalışan ekip aynı zamanda interaktif uygulamalar ve 3D Print konusunda uzmanlaşan kadrosuyla 2014 yılından beri Maker Hareketine gönüllü destek veriyor. Profesyonel olarak uygulama yaptıkları alanlarda projeler, seminerler, eğitimler ve atölyeler düzenliyor.

El ve parmak deformasyonlu çocuklar için başlattıkları Robotel Türkiye projesinde proteze erişimi olmayan vatandaşlara 3 boyutlu yazıcılar ile mekanik eller yapıyor. 2017 yılında Robot El Derneği ismiyle bir sivil toplum kurumu oluyor ve Karagöz dernek başkanı olarak bu gönüllü projeyi yürütmeye devam ediyor. Maker Çocuk ve Maker Atölye markasının da kurucularından Zeynep Karagöz kendini artık bir PRO-MAKER olarak tanımlıyor. Maker Atölye çatısı altında Maker kültürünü yaymak ve geliştirmek için projeler ve eğitimler düzenliyor.

Teknoloji ve inovasyon ile sosyal fayda ve tasarım konularında uzmanlığını çeşitli platformlarda konuşmacı, eğitmen ve mentör olarak paylaşıyor. Özellikle Tasarım Odaklı Düşünme, Maker Hareketi, Sosyal Girişimcilik konularına yoğunlaşıyor. Kişisel hayatında da sivil toplum, sosyal girişmcilik, trans-disipliner inovasyon, yeni nesil beceriler, katılımcı demokrasi gibi konulara odaklanarak aktif görevler üstleniyor.