Network / Kurum Profili

Mondelēz International

Gıda

Member Access Only

Takip etme ve mesajlaşma özellikleri üyelerimize açıktır.

Giriş Yap Hemen Katıl

Çalışan Sayısı

2100

Kuruluş Yılı

1993


Hakkında

Mondelēz International, Kraft Foods adı altında 1993 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir. Kraft Gıda, Türkiye’de Marsa’nın %50 hissesini satın alarak Türkiye pazarına girdi. Marsa ile ortaklığının sona ermesiyle, 2002 yılında Kar gıdayı satın alarak tuzlu çerezler kategorisinde Türkiye’nin lider oyuncularından biri oldu.

Öte yandan, Cadbury Plc. 2002 yılında Kent Gıda A.Ş.’yi satın alarak Türkiye pazarına girdi. Cadbury 2007 yılında Intergum’ı da satın alarak Türkiye’deki işlerini büyüttü.

Küresel olarak gerçekleşen bir operasyonla, 2010 yılında Kraft Foods, Cadbury’yi satın aldı. Kraft Foods böylece Türkiye’de Kent Gıda ve Intergum ürünlerini de bünyesine katmış oldu.

1 Ekim 2012 itibariyla küresel anlamda Kraft Foods , Kuzey Amerika’da bulunan temel gıda ürünleri işini bünyesinden ayırarak, şirket isimini Mondelēz International olarak değiştirdi. Böylelikle dünya çapında ilk atıştırmalık yiyecekler şirketi kurulmuş oldu.

Türkiye, halihazırda Mondelēz International’ın dünyadaki önemli pazarlarından biridir. 2021 net cirosu 1,764 Milyon TL olan Mondelēz International Türkiye, Gebze’de 85.000 m2 kapalı alanı olan önemli bir üretim tesisine sahiptir.

Türkiye’de 1200 kadar personeli bulunan Mondelēz International, iş ortakları üzerinden ayrıca yaklaşık 900 kişiye daha doğrudan istihdam sağlamaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de Mondelēz International 2100 kadar ailenin istihdam kapısı konumundadır.

Türkiye başarılı performansı sayesinde uluslararası düzeyde yönetici yetiştirmede hızla mesafe katetmektedir. Halihazırda Mondelēz International global çatısı altında uluslararası görevlerde 30 kadar Türk yönetici görev yapmaktadır.

Şirket, Türkiye’deki yatırımlarını geçtiğimiz 20 sene zarfında istikrarlı ve düzenli biçimde arttırmıştır. Satınalma ve birleşmelere ilave olarak üretime yapılan yatırımlar sürmektedir. Gebze yerleşkesine kurulan sakız ve şeker fabrikası hem yeni bir yatırım sağlamış hem de ilave üretim kapasitesi oluşturmuştur.

Türkiye'de Mondelēz International Kraft Gıda San. ve Tic. AŞ. adı altında faaliyet gösteren cips işini 2013 yılında Doğuş Çay’a satmıştır.

Türkiye'de Mondelēz International sevilen ve pek çoğu kendi alanının lideri konumunda bulunan markayı bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar: First, Falım, Şıpsevdi, Jelibon, Topitop, Olips, Missbon, Tofita, Kent, Milka, Toblerone ve Oreo’dur.

Diğer Kurumsal Üyeler

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl