08.02.2023

Lojistik sektörünün ilk yapay zeka destekli WMS yazılımı Sertrans’tan Akıl İşi Uygulama

Tedarik zinciri yönetiminde verdiği katma değerli lojistik hizmetleriyle 30 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası markaların çözüm ortağı olan Sertrans Logistics, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na akredite Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen lojistik sektörünün ilk yapay zekâ destekli WMS yazılımını müşterilerinin hizmetine sundu. “Akıl İşi” ile firmalar en temel beklentileri olan operasyonel verimliliğe, tüketiciler ise hıza kavuşacak.

Türkiye’nin lider lojistik şirketi Sertrans Logistics, sektörde bir ilki daha gerçekleştirdi, ilk yapay zekâ destekli WMS yazılımı “Akıl İşi”ni müşterilerinin hizmetine sundu. Yeni yazılım sayesinde ürün toplama sürecinde en kısa mesafe yapay zeka tarafından belirleniyor ve bu sayede sipariş edilen ürün en kısa sürede paketleme sürecine giriyor. Akıl İşi aynı zamanda ERP sistemleriyle, e-fatura entegratörleriyle, e-ticaret platformlarıyla kolayca entegre olabiliyor. Firmaların kullanımına sunduğu arayüzleriyle stoklarının, siparişlerinin grafik destekli raporlarla takibini mümkün kılıyor. Verilen e-ticaret lojistiği hizmet performansının da firmalar tarafından izlenebilmesini sağlıyor.

Satıcı tarafında operasyonel verimliliğin, alıcı tarafında ise hızın en temel beklenti olduğu günümüz e-ticaret dünyasında sektörün yapay zeka destekli ilk WMS yazılımı olan Sertrans Akıl İşi’nin çok önemli bir görevi üstlendiğini belirten Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş, “Bunun şirketimizin kendi iç yazılımı olması da bir diğer övünç kaynağımız. Sektörümüzde sayılı firmanın sahip olabildiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na akredite bir Ar-Ge merkezimiz var. Ar-Ge ekibimiz, e-ticaret alanında ihtiyaç duyduğumuz tüm çözümleri sunuyor. Bu noktada Ar-Ge ekibimiz kısa bir süre önce sektörde ilk yapay zekâ destekli WMS yazılımını tamamlayarak müşterilerimizin hizmetine sundu. ‘Akıl İşi’ olarak adlandırdığımız bu yazılım sayesinde ürün toplama sürecinde en kısa mesafe yapay zeka tarafından belirleniyor ve bu sayede sipariş edilen ürün en kısa sürede paketleme sürecine sokuluyor” dedi.

Operasyonel süreçlerde hata kabul etmeyecek bir süreç

Pandeminin etkisiyle ortaya çıkan e-ticaret büyümesi etkilerinin hala devam ettiğini ve geçtiğimiz yıla göre e-ticaret operasyonlarında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu dile getiren Keleş, “Bunun yansımalarını e-ticaret operasyonlarındaki ürün çıkış sayılarından çok net görüyoruz. Kasım ayında yaşanacak olan kampanya dönemiyle birlikte bu anlamda rakamların tavan yapacağını düşünüyoruz. E-ticarette toplam hacmin neredeyse üçte ikisi yılın son çeyreğinde yaşanıyor. Bu noktada yılın en yoğun dönemine girmiş durumdayız. Bu dönemde operasyonel süreçlerde hata kabul etmeyecek bir süreç söz konusu. Bu süreci yönetebilmek ciddi bir tecrübe gerektirdiği gibi, sağlam bir teknolojik altyapıya da ihtiyacınız var. Ar-Ge ekibimizin geliştirdiği yazılım bu anlamda çok önemli” ifadelerini kullandı.

İlgili Kişi:  
Ceylan Naza 

Marjinal Porter Novelli   

ceylann@marjinal.com.tr  

0533 927 23 94  

Sertrans Logistics Hakkında   

Sertrans Logistics, uluslararası parsiyel ve multimodal taşımacılık hizmetlerinin yanında, tedarik zinciri yönetiminde verdiği katma değerli lojistik hizmetleriyle 30 yılı aşkın taşımacılık deneyimi ile 10 yılı aşkın e-ticaret lojistiği deneyimi ile ulusal ve uluslararası müşterilerinin güvenilir çözüm ortağıdır.  Sertrans Logistics, sektöründe sağladığı yüksek müşteri memnuniyetini; tedarik zincirinin her aşamasında uyguladığı doğru, hızlı, hatasız, sürekli ve şeffaf iş yapma prensibiyle oluşturmuştur. Sahip olduğu deneyimli ve uzman kadrosu, güçlü araç filosu ve ekipman donanımı, ileri IT teknolojileri, Ar-Ge grubu, yurt içi ve yurt dışına yayılmış ofisleri ve sahip olduğu yüksek kapasiteli depo ve antrepoları ile Sertrans Logistics, müşterilerinin dünya çapındaki lojistik ihtiyaçlarına küresel ölçekte çözüm getiren güçlü ve deneyimli bir yönetim uzmanıdır. Avrupa'daki direkt hatlarıyla 19 ülkeye ve 80'den fazla noktaya direkt parsiyel taşımacılık hizmeti veren Sertrans Logistics, uluslararası kara-hava-deniz yolu ve multimodal taşımacılık hizmetleriyle dünyanın 200'e yakın ülkesine, 1.800'den fazla noktaya hizmet vermektedir. www.sertrans.com.tr

Diğer Haberler

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl