25.01.2021

Murat Helvacı: Sen yola çık, yol sana görünür

İlham Verenler sohbetlerine devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Satış Direktörü Murat Helvacı.

İsterseniz önce bir teşekkür ile başlayalım. Hayatınızda birine teşekkür edecek olsanız bu kim olurdu ve neden?

Elbette bu soruya tek bir cevap vermek oldukça zor. Öncelikle beni büyüten, yetiştiren, eğitimim için fedakârlıklara katlanan anneme ve babama çok teşekkür etmek isterim. Sonrasında bana destek olan sevgili aileme ve elbette kariyer hayatımın başından bugünlere bir okul gibi görerek çalıştığım şirketlerde rol model aldığım çok kıymetli yöneticilerime sonsuz teşekkür etmek isterim. Öğrenmenin ne başı ne de sonu var, her gün yeni bir şey öğrenmeye devam…

Sizi tanıyabilir miyiz, yaşamınızdaki kilometre taşlarından bahseder misiniz?

1981 yılında Çanakkale’ye bağlı Kirazlı köyünde doğdum. İlkokulun ilk iki sınıfını annem ve babamın öğretmen olarak çalıştıkları Kirazlı Yatılı Bölge Okulu’nda, kalanını ise Ayvacık Küçükkuyu’da okudum. Daha sonrasında Anadolu lisesine geçerek ortaokul ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladım. 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandım. İstanbul’a ilk gelişim böyle oldu. Çanakkale Boğazı’na alışık biri olarak İstanbul Boğazı’nı ilk kez gördüğüm o otobüsteki sabahı hiç unutamam. Okulum, yurt hayatı, okurken part time çalıştığım işler derken, kariyer hayatım mezuniyetimle birlikte 2003’te başladı. Yıllar içinde Danone, Vodafone ve Şişecam Paşabahçe’de, satışın hemen her alanını tecrübe ederek, ülkenin en doğusundan en batısına farklı şehirlerde yaşayıp çalışarak geçirdiğim bir kariyerim oldu. Şimdi de Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin Türkiye ve Yerleşik Olmayan Uluslararası Pazarlardaki Satış departmanına liderlik ediyorum.

Yaşamımdaki kilometre taşlarından belki de en önemlisi, sevgili eşim ile tanışmam ve evlenmem oldu. İnsanın kariyeri, işi gücü, kazancı vs. ne olursa olsun kendi iç huzuru ve hayattan keyif alabilmesi için mutlu bir aile hayatı olması gerektiğini düşünen biriyim. İki oğlumuz var, en büyük hayalim onların da önce kendilerine, sonrasında içinde bulundukları topluma faydalı şeyler yapacak şekilde yetişmelerini sağlamak ve gelecekte mutlu olabilmeleri.

Sizce sizi diğer herkesten farklılaştıran özellikleriniz neler?

Herkesten farklı mıdır bilmem ama heyecana ve tutkuya hem inanmış hem de bunu yansıtan biri olduğumu söyleyebilirim. Gerek iş hayatında gerekse arkadaşlarımla olan sosyal hayatımda ve ailemde, hep bu hayat heyecanını ve enerjiyi taşımaya çalışırım. Bunun dışında meraklı biri olduğumu söyleyebilirim, herhangi bir konu gündeme geldiğinde onunla ilgili ilginç şeyleri merak edip araştırmayı severim.

Bilinmeyen bir yönünüz var mı? 

Son zamanlarda klavye çalmaya başladım. Bu konuda merakım hep vardı ve çocukluğumdan beri “müzik kulağım” olduğuna inanırım. Bazı şarkıların melodilerini- eğer çok karışık değilse- klavyede 5-10 dakika içinde çıkarabiliyorum. Bu alanda kendimi, keyifli şeyler çalabilmek adına geliştirmek istiyorum. Bunun dışında sporla ilgiliyim, uzun yıllar aralıklarla tenis oynadım. Son birkaç yıldır arkadaşlarımın motive etmesiyle koşu sporuna merak saldım, Covid döneminde biraz ara vermekle beraber aralıklı idmanlar dışında yarı maraton koşuyorum. Türkiye’nin farklı yerlerinde katıldığım yarı maratonlar oldu, elbette tamamen hobi amaçlı. Bunun dışında tarihe meraklıyım ve okumayı severim.

Satış dünyasında olmak sizin için bilinçli bir tercih miydi?

Açıkçası benim için bilinçli bir tercih oldu. Üniversite yıllarımdaki part time yaptığım işlerle birlikte satışın dinamizmi, iletişimi ve sonuç odaklılığı beni etkiledi ve bu alanda çalışarak çok daha mutlu olacağımı düşündüm hep. Geriye dönüp baktığımda da bu konuda hiçbir zaman pişmanlık duymadığımı düşünüyorum.

Ekibinize alacağınız kişilerde nelere dikkat edersiniz?

Bu konuda Warren Buffet’ın çok sevdiğim güzel bir sözü var. Der ki “Bir insanda üç şey arayın: Zekâ, enerji ve dürüstlük. Eğer sonuncusu yoksa ilk ikisiyle uğraşmayın.” Dürüstlük bu anlamda her yerde olduğu gibi iş hayatında da en önemli meleke bence. Zira bu, insanların birbirine güvenmesini, bu güven de başarının yolunu açıyor. Bununla beraber yine çok önemli olduğunu düşündüğüm bir diğer özellik de tutku ve enerjiye sahip olmak. Ekibinizin toplam başarısına birebir etki eden en önemli unsurlardan biri, ekibin her bireyinin işine tutkuyla bağlı olması, ondan heyecan duyması ve enerjisiyle ona dört koldan sarılması.

Ekibinizi motive etmek için hangi araçlardan yararlanırsınız?

İş yerindeki motivasyonun en önemli kaynağının, yaptığınız işte kendinizi değerli hissetmeniz ve başarmanın yarattığı iş tatmini olduğunu düşünürüm. Bu nedenle hep dikkat ettiğim unsurlardan biri iş arkadaşlarıma sonuna kadar inisiyatif ve sorumluluk vermek ve onlara kendi işlerinin genel müdürü olduklarını hissettirmek oldu. Elbette gerek duyduklarında yönlendirme ve desteği de esirgemeyerek… Bu modelin insanları her zaman motive ettiğini ve başarıya ulaştırdığını tecrübe ettim. Bunun dışında güven unsurunun altını çizmek isterim. Çalıştığınız ekiplere güveninizi hissettirmek ve onların gücüne inanmak bir diğer önemli motivasyon unsuru kanımca.

Sizce satışta kadın-erkek dengesinin sağlanması neleri değiştirebilir? Bu konuda paylaşabileceğiniz araştırmalar var mı? Varsa biraz bahseder misiniz?

Açıkçası hayatın her alanında olduğu gibi satışta da en az erkekler kadar kadınların rol almalarının çok değerli olduğuna inanıyorum. Satışın her kademesinde sahada, merkezde hemen her seviyede kadın satışçıların, satışın dinamiğine ve iş yapış şekillerine katkı sağladığını gördüm hep. Yapılan işin kalitesinden, özenine, farklı bakış açıları getirmekten, hızına kadar… Bu anlamda Sales Network topluluğunun öncü rol üstlenmesini ve satışta kadın inisiyatifi ile yaptığı tüm teşvik çalışmalarına yürekten destek veriyorum. Bu konuda uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde çalışmalar yürüten Eczacıbaşı Topluluğu’nun bir üyesi olarak, şirketimizin satış bölümlerindeki kadın çalışan sayısının artması için bizler de çabalarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Gençlere satış mesleğini tavsiye eder misiniz, neden?

Heyecanlı, dinamik, yaptığı işten tatmin olmaya, sonuç almaya odaklı tüm gençler için satış işinin biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Özellikle gelişen dünyada artık satış dinamikleri ile satışta çalışanların da profilleri değişiyor. Klasik satışçılıktan, yaptığı işe analitik bir bakış getiren, teknolojik araçları işine en fazla uyarlayan ve bunları sahadaki uygulamalardan kontrol mekanizmalarına kadar en iyi şekilde kullanan bir çalışma şekline doğru evriliyoruz. Artık şirketlerde uçtan uca müşteri deneyiminin her şeyin önüne geçtiği, satışın pazarlama, tedarik zinciri ve servis kalitesiyle birleştiği bir çağdayız. Bu nedenle bu trene en doğru zamanda binip deneyim kazanan gençler hep bir adım önde olacaklar.

Pandemi öncesi ve sonrasını ele alırsak bu sürecin sonunda hayatınızda, bakış açınızda neler değişti?

Bu zorlu sürecin bana en büyük katkısı, hayatımda değerli olduğunu hep bildiğim ama geride tuttuğum değerleri hatırlatması oldu. Uzaktan çalışma şeklini hayatımıza monte ederken, ailelerimiz, sevdiklerimiz ile çok daha fazla vakit geçirme imkânı bulduk. Özellikle de çocuklarımızla geçirdiğimiz vakitlerin onlar için ne kadar kıymetli olduğunu gördük.

Sık kullandığınız bir atasözü var mı? Yoksa size göre herhangi bir durumu en iyi anlatan atasözü hangisi?

Çok sevdiğim iki sözden bahsetmek isterim. İlki Mevlana’nın “Sen yola çık, yol sana görünür” sözü. Yolun tam anlamıyla belirmesini beklemeden, riskleri göze alarak yolda edinilen tecrübelerle sorunlara çözüm bulma ve hedefe gidebilmeyi vurgulayan çok anlamlı bir sözdür.

Bir diğer sevdiğim söz de Amerikalı yazar Maya Angelou’nun, insan ilişkileri ve müşteri davranışları için başucu niteliğindeki sözü: “İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutur ne yaptığınızı unutur ama onları nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.”

SALES NETWORK Topluluğu için neler söyleyebilirsiniz? Bugünü nasıl görüyorsunuz, gelecek için neler öneriyorsunuz?

SALES NETWORK’ü, “İyi ki içinde yer alıyorum” dediğim bir topluluk olarak gördüğümü söylemek isterim. Satış alanında farklı sektörlerden şirketleri bir araya getirmeyi başaran, kendisine- gençler ve kadınların satıştaki yerini sağlamlaştırmak başta olmak üzere- harika misyonlar edinmiş bir topluluk. Satış liderlerinin topluluk içinde farklı alanlarda deneyim paylaşımları, güncel durumlara yönelik güzel uygulamaları, gerçekleştirdiği zirveler, toplantı, söyleşi ve webinarlar ile tüm firmaların satış alanına hitap ediyor. Yolun başında olup çok daha büyüyeceğine, etkisi anlamında ülkemizdeki satış ekosistemine çok daha büyük katma değer sağlayacağına gönülden inanıyorum. Bir parçası olup güzel amaçlar için çalışma olanağı yakaladığım için kendimi şanslı hissediyorum.

SN Leaders Club

Murat Helvacı

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri & Vitra, Satış Direktörü

Diğer Röportajlar

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl