17.03.2021

Sezgin Gürsu: Kendi eksikleri ile dalga geçebilen insandan korkma

İlham Verenler sohbetlerine devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu.

İsterseniz önce bir teşekkür ile başlayalım. Hayatınızda birine teşekkür edecek olsanız bu kim olurdu ve neden?

Öncelikle tabii ki aile. Çünkü insana daha sonra kazanılması mümkün olmayan birçok değeri ailesi kazandırıyor. Bütün yapı bu temeller üzerine kuruluyor. Vicdan, adalet, insan sevgisi, doğa sevgisi, yani insan olmanın temel taşları anne babası ile şekilleniyor.

Sizi tanıyabilir miyiz, yaşamınızdaki kilometre taşlarından bahseder misiniz?

Aslında hayatımızın her anında farkında olarak veya olmadan aldığımız kararlar ile önemli değişimler yaratabiliyoruz. Tabii ki etkileyebildiğimiz şeyler var, istesek de etkileyemediklerimiz var. Benim yaşamımda iki konunun özellikle etkili olduğunu düşünüyorum.

İlki, ortaokul ve lise yıllarında Alman ekolü ile yetişmiş olmak, birçok konuya bakış açımı ve yaklaşımımı etkiledi. Disiplin, bilimsel-araştırmacı yaklaşım ve sistemli çalışmanın iş hayatımda çok faydasını gördüm.

İkincisi ise iş hayatımda satış, üretim, tedarik zinciri, teknik hizmetler gibi çok değişik alanlarda sorumluluk alma fırsatı buldum ve bu sayede birçok alanın zorluklarını ve fırsatlarını anladım.

Sizce sizi diğer herkesten farklılaştıran özellikleriniz neler?

Tabi bu iddialı bir soru, ama güçlü yanlarım olarak iyi ve aktif bir dinleyici olmamı söyleyebilirim.

Ayrıca kişilere kendi potansiyellerini anlayabilmeleri için fırsat verilmesini ve bunu ortaya çıkarabilmeleri için uygun ortamın sağlanmasını önemsiyorum.

Kendilerini ve fikirlerini rahatlıkla ifade edebilecekleri açık, sade ve samimi bir iletişim tarzını tercih ediyorum. Böylece ekibim ile daha sağlıklı ve güvenilir bir bağ kurduğumuza inanıyorum.

Günlük yaşamınızda rutinleriniz var mıdır, varsa paylaşır mısınız?

Psikolojide kimi insanların dışarıdan, kimilerinin ise içeriden şarj olduğu biliniyor. Dışarıdan olanlar yorgunluklarını, sıkıntılarını mutlaka sosyalleşerek atabiliyorlar. Ben içeriden yani kendi kendine şarj olabilenlerdenim galiba. Hafta sonunda en az yarım günü kendime ayırıp sakinleşmeye ihtiyaç duyuyorum.

Diğer rutinlerden söz etmek gerekirse, hem fiziksel hem de mental olarak çok iyi hissettirdiği için haftanın 3 günü pilates yapıyorum.

Bilinmeyen bir yönünüz var mı?

Lisanslı olarak yelken yaptım. Yelken sporunun  karar verme, sorumluluk alma, sabır, rekabet, düzen, disiplin gibi özellikleri geliştirdiğine inanıyorum

Bu arada çok geride kaldı, ama bahsetmeden geçemeyeceğim bir master tezi çalışmam vardı. Amerikan DOE (Department of Energy) destekli proje kapsamında uzay mekiklerinde sıvı hidrojenin depolanması modellenmişti.

Satış dünyasında olmak sizin için bilinçli bir tercih miydi? 

O yıllarda mühendislik eğitiminden sonra teknik bilgimi kullanabileceğim ama bir üretim tesisi içinde de kalmayacağım bir işte çalışmak istiyordum. Bu sebeple endüstriyel kuruluşların müşterilerimiz olduğu teknik bir satış işi ile başladım.

Ekibinize alacağınız kişilerde nelere dikkat edersiniz? 

Başta da söylediğim gibi, en önemli konu aileden alınan temel değerler. Vicdan, adalet, mütevazilik, takım oyuncusu olmak, pozitif yaklaşım, kendi kendini motive edebilmek gibi değerler çocukluk çağlarından kazanılmamışsa maalesef sonrasında yerine koymak çok zor oluyor. Tabii ki diğer özellikler de var fakat bunların eksiklikleri çok ileri yaşlarda bile karşımıza çıkıyor.

Bir de eski bir yöneticimin bir sözü vardı.  “Kendi eksikleri ile dalga geçebilen insandan korkma” derdi. Gerçekten bunun da ne kadar doğru olduğunu defalarca gördüm.

Ekibinizi motive etmek için hangi araçlardan yararlanırsınız?

Çok sevdiğim bir söz var. “İyi bir çalışanı motive etmek için bir şey yapmanıza gerek yok, demotive etmeyin yeter”. Bu çok önemli bir yol göstericidir. Bunu hem kendimde, hem de ekibimde gözlemliyorum.

Bu arada takım olarak ulaşılması halinde hepimizi gururlandıracak çok net hedeflerimiz var ve bu hedeflere giderken ara adımları çok yakın bir şekilde takip ederiz.  Son bir yıldır salgın sebebiyle yapamasak da sık sık bir araya gelip;  hem başarılarımızı kutlarız, hem de başaramadıklarımızı gayet açık ve yapıcı bir şekilde değerlendiririz.

Kuşak farklılıklarını nasıl yönetiyorsunuz? 

Öncelikle artık çok farklı olduğumuzu kabul etmemiz gerekir. Burada en büyük yol göstericim 22 yaşındaki ikiz kızlarım. Onları gözlemleyerek yeni neslin hayata bakışları, beklentileri hakkında çok şey öğreniyorum.

Gençlere satış mesleğini tavsiye eder misiniz, neden? 

İnsanı hayatta en mutlu kılan şeylerden biri severek yaptığı bir işi olması. Bu her gün ilk günmüş gibi yeni bir heyecanla işe gitmesini sağlıyor. Her işin güzel tarafları var tabi ki ama satış işinde beni en çok motive eden şey önemli bir müşteriyi kazandığınızda veya ay sonunda, yıl sonunda sonuçlar karşınıza geldiğinde aldığınız haz. Eğer bu işin getirdiği heyecanı, zorluğu ve bunu aşmanın verdiği keyfi seviyorlarsa, ayrıca insanları dinlemeyi ve anlamayı da seviyorlarsa tavsiye ederim.

Öğrencilere kariyer yolculuklarında neler tavsiye edersiniz? 

Artık çok daha hızlı ve dinamik bir dünyada yaşıyoruz, değişim hepimizin başını döndürüyor. Her şeyin bu kadar hızla değiştiği bir dünyada, bunun bilincinde olarak hiç duraksamadan kendilerini geliştirmeleri ve bu değişimi yakından takip etmeleri gerekiyor.

Pandemi öncesi ve sonrasını ele alırsak bu sürecin sonunda hayatınızda, bakış açınızda neler değişti? 

İnsanoğlu her ne kadar teknolojik ve dijital gelişmelerle övünse de, tüm dünyadaki toplam ağırlığı 1 gr olduğu tahmin edilen bir virüsün hayatımızı ne hale getirdiğini gördük. Bu hem doğa karşısındaki aciziyetimizi, hem de her insanın eşit olduğunu hepimize hatırlattı.

Sık kullandığınız bir atasözü var mı? Yoksa size göre herhangi bir durumu en iyi anlatan atasözü hangisi?

İnsan yaşadıkça ve tecrübelendikçe eskilerin söylediği “Her işte bir hayır vardır” sözünün aslında bir kalıptan öte anlamları olduğunu görüyor. Bugün çok kötü gibi görünen bir olayın, yarın ne tür kapılar açtığını ve ne kadar iyi gelişmelere sebep olabileceğini anlıyoruz.

SALES NETWORK Topluluğu için neler söyleyebilirsiniz? Bugünü nasıl görüyorsunuz, gelecek için neler öneriyorsunuz? 

Bu topluluktan yeni haberdar olsam da, önemli bir açığı kapattığını ve birçok güzel işler yaptığını görüyorum. Bu vizyon ile devam ederek, çok daha geniş bir yelpazeyi temsil edeceğine ve tüm sektörlere ilham vereceğine inanıyorum.

CSO Club

Sezgin Gürsu

Petrol Ofisi, Madeni Yağlar Direktörü

Diğer Röportajlar

Röportaj

29.11.2021

Röportaj

23.11.2021

Röportaj

16.11.2021

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl