Akın Öngör

Selendi Şarapları, Yönetim Kurulu Başkanı

Biyografi

1945 yılında doğan Akın Öngör, orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı ve sonra Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi'nden 1967 yılında mezun oldu.

Kariyerinde 13 yıl çeşitli sanayi firmalarında pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. Bankacılık sektörüne 1981 yılında Pamukbank’ta üst düzey yönetici olarak katıldı. 1987 yılında Garanti Bankası’ndaki görevine Kurumsal ve Ticari Bankacılık bölümünde, Pazarlama ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 1991- 2000 yılları arasında Garanti Bankası Genel Müdürü ve CEO’su olarak görevini sürdürdü. Garanti’nin büyük dönüşümüne önderlik etti.

2003 yılına kadar Garanti Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Garanti Bank International, Garanti Moskova, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Bu dönem içinde Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

1994’te ODTÜ takdir ödülü, 1999’da ülkeye ve üniversiteye katkıları nedeniyle “ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü” aldı. Önde gelen ekonomi dergi ve gazeteleri tarafından birçok defa “en başarılı yönetici” ödülü aldı. 2009’da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Vakıf İnsanı” ödülüne layık görüldü.

Halen CEO Club başkanlığı yapmaktadır. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve TED İstanbul Koleji Vakfı Mütevelli Üyesidir.

Profesyonel iş hayatından ayrıldıktan sonra Akhisar’da kurduğu bağlarında şato usulu Selendi marka kaliteli şarap yapımına başlamıştır. Ayrıca “ia orana” isimli Pasifik Okyanusu anılarını anlattığı bir kitap ile Garanti Bankası Genel Müdürlüğü döneminde liderlik ettiği müthiş başarı öyküsünü kaleme aldığı “Benden Sonra Devam” isimli bir kitap çıkarmıştır.

İlgili Haberler

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl