05.10.2023

Sales Network cumhuriyetin 100. yılına yakışır bir Summit gerçekleştirdi

Sales Network tarafından “Go Global For a Better World” temasıyla düzenlenen ve satış dünyasının farklı sektörlerinden karar vericiler ile uluslararası konuşmacıları ve profesyonelleri bir araya getiren ‘Sales Network Summit’, Uniq İstanbul’da gerçeklesen ikinci gün oturumlarıyla tamamlandı. Konuşmaların yanı sıra imza etkinliği ve workshoplarla da tüm katılımcılar için oldukça renkli ve verimli geçen Summit aynı zamanda Leadership in Sales Awards ve 100. Yıl Ödülleri galasına da ev sahipliği yaptı.

Satış dünyasının farklı sektörlerinden karar vericiler ile birbirinden değerli konuşmacıları ve profesyonelleri bir araya getiren Sales Network Summit, bu yıl 7'nci kez Uniq İstanbul’da gerçekleşti. İki gün boyunca imza etkinlikleri, konuşmalar ve workshoplar ile oldukça yoğun geçen Summit’te bu yıl satış fonksiyonunu etkileyen üç temel konu olan; insan kaynakları uygulamaları, teknoloji uygulamaları ve müşteri deneyimine odaklanıldı. Summit’in kapanışında etkinlik üzerine değerlendirmelerde bulunan Sales Network kurucusu Ergün Güler, “7'ncisi bu yıl gerçekleşen etkinliğin, Cumhuriyetimizin 100. yaşına özel etkinliklerle renklendi. Katılımcılarımız Filenin Sultanları’nın başarısının ardındaki takım ruhundan önemli dersler çıkardı” dedi. Güler, etkinlikte iki gün boyunca 38 oturumda 62 konuşmacının yer aldığını, 7 keynote konuşma olduğunu, bunların içinde 5 uluslararası ismin ve 12 CEO’nun ana konuşmacı veya panelist olarak bulunduğunu da dile getirdi. Summit’e ayrıca 7 yazarın konuşmacı olarak ve kitap imza etkinliği kapsamında katıldığını belirten Güler, Sales Network Topluluğu’nun yine çok değerli Türk ve uluslararası şirketlerin katılımıyla büyümeye devam edeceğini aktardı.

Döngüsel ekonominin değeri 2030 yılında 4,5 trilyon dolar olacak

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden King's College/Londra'da Pazarlama Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Gillian Brooks, atıkları ve kirliliği en az düzeye indirmek için kaynakların, ürünlerin ve materyalin verimli şekilde defalarca yeniden kullanımı anlamına gelen döngüsel ekonominin markalar için taşıdığı öneme değindiği sunumunda, günümüzde özellikle moda dünyasının bir sürdürülebilirlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Bu sorunun çözümünde kiralık giysi platformlarının önemli bir işlevi olduğunu belirten Brooks, 5 yıl içinde ikinci el pazarının 51 milyar dolara ulaşacağını ifade etti. Gillian Brooks, böyle rekabetçi bir dünyada markaların bireylerin katılımını teşvik eden bir topluluk oluşturması gerektiğine dikkat çekerek, döngüsel ekonomi içinde yatırım yapılmış bir tüketicinin markaların en büyük değeri olduğunu dile getirdi.

Dünyada ve Türkiye'de Değişen Tüketici Trendleri

“Dünyada ve Türkiye'de Değişen Tüketici Trendleri: Sürdürülebilirlik ve Tasarruf” başlıklı panelde Brita Genel Müdürü Ergin Akman ile birlikte analizlerini paylaşan NielsenIQ Afrika ve Orta Doğu Analitik Başkan Yardımcısı & Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, “Türbülanslı dönemlerden geçiyoruz. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bir enflasyon söz konusu. Hızlı tüketim alışkanlıklarına hem Türkiye hem de Avrupa üzerinden bakabiliriz. Avrupa’da pazarlar yüzde 9 seviyesinde büyürken, ciddi fiyat artışları karşısında pazarların daraldığını görüyoruz. Türkiye’deki duruma bakacak olduğumuzda da ülkemizde ciddi fiyat artışları söz konusu ve pazar yüzde 99 seviyelerinde büyüyor. Genel raporların hepsine baktığımızda tüm fiyat artışlarına rağmen hızlı tüketim ürünleri konusunda pazarımız büyümeye devam ediyor” dedi.

Liderler için Yol Haritası 

Summit'in ikinci gününde Egon Zehnder tarafından Sales Nertwork Topluluğuna özel gerçekleştirilen araştırmayı  Egon Zehnder Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi Tüketici ve Perakende Lideri Engin Güven ve Egon Zehnder danışmanı Cesy Cenudioğlu sundu. Sunum üzerine değerlendirmelerde bulunan Sales Network kurucusu Ergün Güler, “Bu sene Egon Zehnder’in Sales Network Summit için hazırladığı özel bir raporu dinleme fırsatı yakaladık. CEO’ların kariyer yolculuklarında satış fonksiyonundan geliyor olmalarının sağladığı avantajları duymak çok motive ediciydi. Topluluğumuzdaki 20 liderimizin satış direktörlüğünden CEO rolüne geçişini biliyorduk. Veriler, gençleri satış rolüne çağırıyor diye düşünüyorum” dedi.

Yapay zekanin sosyal medya stratejileri üzerinde önemli etkisi var:

City University London Bayes Business School Pazarlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Öç çeşitlilik, kapsayıcılık ve eşitliğin günümüzde büyük önem taşıdığını ancak markaların bu mesajları dikkatli kullanması gerektiğini belirtti. Yusuf Öç, hassas ve ileri seviyede politize olmuş konular arasında görülen göçmenler, etnik azınlıklar, yaş ve cinsiyet gibi başlıkların, markalar tarafından yanlış kullanımı durumunda krize yol açma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi

Geleceğin Liderlerine Sürdürülebilir Başarının İpuçları

Yaklaşık 32 yıl önce genel müdür olarak müthiş bir takımla büyük bir değişime önderlik ettiğine değinen Akın Öngör, geleceğin lider adaylarına yaptığı konuşmasında, “Yaptığımız değişikliğin kalıcı olup olmadığını, sürdürülebilir olup olmadığını uzun bir süre izledim.

O zamanlar genel müdürümüze çok önemli bir değişim ve dönüşüm yapmazsak batacağımızı söylemiştim. Taleplerimiz karşılık buldu, onayımızı aldık ve şirketimizde değişim ve dönüşümü gerçekleştirdikten sonra başarıyı yakaladık. Peki, ne yaptık? En kritik konu: İnsan. İnsan kaynağı ve kültür en önemlisi. Biz çalışma kültürünü değiştirdik. 32 yıl önce yaş ortalaması 50’lerdeydi ve iyi eğitimli insanların sayısı çok azdı. Biz de dünyadaki sisteme ayak uydurabilmek için hem mevcut kadromuzu eğittik hem de alanında yetenekli isimleri kadromuza kattık. Hayallerimiz için teknolojilerin en iyilerini de şirketimize getirdik. İlk başta teklif yaptığımız insanlardan bazıları gelmeyi kabul etmezken, çalışma kültürünün değiştiğini görenler bizi tercih etmeye başladı. Çünkü biz torpil yapmadan, kayırma yapmadan her kademede alanlarının en iyilerini seçmeye çalıştık. Erkek egemen bankacılığa karşı kadın-erkek eşitliğini mutlak kılarak ilerledik. Karar mekanizmasının tek bir kişide olmaması için ortak aklı merkezimize alarak planlarda, projelerde birlikte kararlar aldık. Bu yetkiler genel müdür olarak benim görevimken, ben yetkilerimi çalışma arkadaşlarımla paylaştım. Biz yetenek yönetimi sayesinde çok büyük bir kültür değişimi yaptık” dedi.

100. Yıl Liderlik Ödülleri sahiplerine ulaştı

Sales Network bu yıl Summit'te profesyonel kariyerlerinin ötesine geçerek ülkemiz için faydalı projeler üreten liderlere 100. Yıl Liderlik Ödülleri'ni takdim etti. Gerçekleşen ödül töreninde; Pegasus Hava Yolları CEO'su Güliz Öztürk, Hoopla Kurucu Ortağı ve CEO'su Onur Pekşen, Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, Reeder CEO'su Özlem Kalkan, MediaMarkt Operasyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Acar, HSBC Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi Satış ve Şube Ağı Grup Başkanı Murat Yılmaz, L’Oréal Profesyonel Ürünler Genel Müdürü Volkan Yıldız, Avon Türkiye Satış Direktörü Nevşin İmamoğlu, Competence Academy Kurucusu Rana Kaplan, Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici, DHL Express Senior Director Sales Efe Başaran, Haribo Satış ve Pazarlama Direktörü Ege Ermeç, Next Geo Genel Müdürü Fevzi Babalık, Teksüt Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Keleş, Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, DeFacto Alternatif Satış Kanalları ve iş Geliştirme Genel Müdürü Serdar Ersoy 100. Yıl Ödülleri’nin takdim edildiği isimler oldu.

Lisa Ödülleri’nin kazananları belli oldu

Summit etkinliği kapsamında satış ekosisteminin gelişimine katkı sağlayan liderlerin değerli jüri puanlarıyla belirlendiği LiSA galası da gerçekleşti. Galada birincilik ödülünü Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Nevra Onursal Karaağaç alırken ayrıca Hilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol, Watsons Türkiye Satış & Operasyon Direktörü Burak Çakır, Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirme Lideri ve Orta Asya Genel Müdürü Bilgehan Çevik, Vodafone Kurumsal Müşteriler Satış Direktörü Cansu Çebi, Petrol Ofisi Kıdemli Akaryakıt Toptan Satışlar Müdürü Celal Ersan, Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetler - Chief Sales Officer & Executive Board Member & Satış GMY & İcra Kurulu Üyesi Koray Bozkurt, Avon Türkiye Satış Direktörü Nevşin İmamoğlu, DeFacto Alternatif Satış Kanalları ve iş Geliştirme Genel Müdürü Serdar Ersoy ve Reeder CEO'su Özlem Kalkan’a ödülleri takdim edildi.

SN Leaders Club

Güliz Öztürk

Pegasus Hava Yolları, CEO

SN Leaders Club

Ergün Güler

Sales Network, Kurucu

SN Leaders Club

Nevra Onursal Karaağaç

Hitit, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

SN Leaders Club

Hulusi Acar

MediaMarkt Türkiye, CEO

SN Leaders Club

Murat Yılmaz

HSBC, Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi Satış ve Şube Ağı Grup Başkanı

SN Leaders Club

Volkan Yıldız

L’Oréal Türkiye Tüketici Ürünler Divizyonu, Genel Müdürü

SN Leaders Club

İnan Ekici

Otokoç Otomotiv, Genel Müdür

SN Leaders Club

Efe Başaran

DHL Express, Kıdemli Satış Direktörü

SN Leaders Club

Ege Ermeç

Haribo, Satış & Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

SN Leaders Club

Fevzi Babalık

Next Geo, Genel Müdür

SN Leaders Club

Murat Keleş

Teksüt, Satış ve Pazarlama Direktörü

SN Leaders Club

Serdar Ersoy

DeFacto, Alternatif Satış Kanalları ve iş Geliştirme Genel Müdürü

SN Leaders Club

Banu Deniz Çetinkol

Hilti Türkiye, Genel Müdür

Celal Ersan

Petrol Ofisi, Akaryakıt Toptan Satışlar Kıdemli Müdürü

SN Leaders Club

Koray Bozkurt

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, Chief Sales Officer & Executive Board Member & Satış GMY & İcra Kurulu Üyesi

Doç. Dr. Yusuf Öç

Bayes (formerly Cass) Business School, City University, London Pazarlama Bölümü Öğretim Üyesi

Akın Öngör

Selendi Şarapları, Yönetim Kurulu Başkanı

Doç. Dr. Gillian Brooks

King's Business School Pazarlama Bölümü, King's College/London

Ergin Akman

Brita Türkiye, Genel Müdürü

SN Leaders Club

Didem Şekerel Erdoğan

NIQ EEMEA E-Ticaret Başkan Yardımcısı, NIQ Türkiye Genel Müdürü (NielsenIQ +GfK)

Engin Güven

Egon Zehnder, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi Tüketici ve Perakende Lideri

Cesy Cenudioğlu

Egon Zehnder, Danışman

Paylaşma Seçenekleri

Diğer Haberler

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl