18.06.2021

Hitit, 27 sene önce iki kadın ile başlayan bir girişimcilik hikayesi

Genel olarak şirketinizi tanıyabilir miyiz?

Hitit, 1994 yılında havacılık sektörüne yıllarca hizmet vermiş olan iki kadın girişimci tarafından kurulan bir teknoloji firmasıdır. 27 sene önce iki kadın ile başlayan bir girişimcilik hikayesi, bugün 300’e yakın çalışanıyla dünyaya teknoloji ihraç eden bir başarı öyküsüne dönüştü. Hitit olarak, teknolojinin çok niş bir alanında hizmet üretiyoruz. Havacılık ve Seyahat Yazılım Çözümleri. Bugün seyahatiniz için hava taşımacılığını tercih etmeniz durumunda rezervasyonunuz ile başlayan ve uçuşunuzu bitirinceye kadar devam eden tüm süreçlerin arkasında Hitit olarak biz varız.  Kısaca bir havayolu yolcusunun dokunduğu her yerde biz varız dersek yanlış olmaz. Hitit olarak sektörümüzde oldukça bilinen bir markayız, ama yolcular havayolu firmalarını tanıyorlar, arkasındaki sistemi değil.   

Pandemi süreci ile gelen yasaklar ilk etapta havacılık sektörünün ağır bir yavaşlama içine girmesine yol açtıysa bile, bu yavaşlama yerini dijitalleşmenin çok daha önem kazanmasına bıraktı. Farklı ülkelerde uygulanan farklı prosedürler, aşıyla ilgili gelen yeni regülasyonlar ve yolcular için temasın en aza indiği havayolu ve havalimanı deneyimleri, yeni normalde var olmak isteyen havayolları için dijitalleşmeyi kaçınılmaz hale getirdi. Hitit tam bu noktada havayollarının dijital dönüşümü için çalışmaya ve dünya genelindeki satışlarını arttırmaya devam ediyor. 

3-4 sene önce kurumsal yenilenme sürecimizde vizyonumuzu “Seyahat teknolojileri sektöründe sürdürülebilirliği sağlamak için kendini bir rol model olarak konumlandırmak” olarak şekillendirirken kendimize bir de hedef belirlemiştik: “2025’e kadar alanımızda dünya çapındaki ilk üç firmadan birisi haline gelmek” , ne mutlu bize ki, 2020 yılında bu hedefimize ulaştık. Çok büyük global rakiplerimizi gerimizde bırakarak, Türkiye’nin de teknoloji gibi bir alanda varlığını kanıtlaması ve aslında gelişmiş birçok ülkeye göre son teknolojilere olan uyum hızımızı göstermek açısından çok önemli.

Burada Genel Müdürümüzün bir anekdotunu da paylaşmak isteriz. Yıllar önce Etiyopya’da bir havayolu firmasının ihalesine giden iki kadın ve hedefleri %100 Türk teknolojisini global platformda satmak; herkesin şaşkın bakışları arasında aldıkları reaksiyonlardan birisi ise çok düşündürücü: “Türkiye incir satar diye biliriz, teknoloji de mi satıyor?”  Satış koltuğunda iki kadın, pazarlanan ürün Türk teknolojisi ve yıllar henüz ne havacılıkta ne de teknolojide Türkiye’nin varlık gösteremediği 90’lı yıllar...

Aradan geçen 30 yıla yakın süreçte kat ettiğimiz yol bize ve tüm Hitit ekibine çok ilham veriyor. Hedefimiz daha da üst sıraları zorlamak ve şu anda ihracat yaptığımız 30 ülkeyi ve 40 havayolu müşteri sayımızı katlamak.

Ürün ve hizmetlerinizin kapsamını anlatır mısınız?

Müşteri portföyümüzün %95’ini oluşturan havayolu firmaları için yolcu hizmet sistemleri, operasyonel planlama, muhasebe, hava kargo ve turizm ürünleri alanlarında yazılım çözümleri üretiyoruz. Hizmetimiz statik bir şekilde sadece yazılım çözümü satmak değil; lisans değil SAAS modeli ile çalışıyoruz, sattığımız yazılımla birlikte danışmanlık da veriyoruz. Bu bağlamda iş ortağımız olan havayolları ile birlikte el ele çalışıyor, onlar büyüdükçe biz de büyüyoruz.

Bugün global platformlardaki bilinirliğimizi ve çok büyük uluslararası firmalarla başarılı bir şekilde rekabet edebilmemizi sağlayan en önemli mihenk taşlarından birisi, Hitit’in ilk yazılım çözümü olan Crane FF (Frequent Flyer-Sık Uçan Yolcu)’in yaratım sürecidir. Miles&Smiles’ın ilk altyapısını oluşturan bu yazılım çözümünün THY tarafından kullanılması şirketin ilk başarısı olmuş ve THY’nin referansı ile Hitit yurt dışı teknoloji ihalelerinde boy göstermeye başlamıştır. Aynı başarıyı artık bir havayolunun kalbi olan rezervasyon ve biletleme çözümleri ile de sağlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. 

Topluluğumuzdaki şirketler için hangi faydaları yaratabileceğinizi açıklar mısınız?

Hitit, iki kadın girişimcinin kurduğu ve Yönetim Kurulu, İcra Kurulu ve satış ekibinin %50’sinin kadın çalışanlardan oluştuğu nadir firmalardan biriyiz. Bu bağlamda deneyimlerimizi aktararak firmalara ilham verebileceğimizi düşünüyorum. Sales Network’ün de hedeflerinden olan kadın istihdamını arttırmak, satış rolünü kadınlara daha bilinir kılmak Hitit’in ilk günden beri kültürünün parçasıdır. Yönetim Kurulu’nda kadın dengesi, üst yönetimde cinsiyet dengesi de aynı şekilde. 

Topluluğumuzdaki herhangi bir şirketle bugüne kadar görüştünüz mü, evet ise ve çalışmaya başladıysanız, örnek oluşturabilmemiz için detaylı olarak paylaşabilir misiniz?

İş birliği açısından henüz değil ancak Mentörlük Programı, Satışta Kariyer Var etkinliğinden dolayı görüşmelerimiz oldu, oluyor. Ama bu sohbetimizde benim aktardığım ve diğer sohbetlerden edineceğimiz bilgiler ışığında, satış deneyimlerimizin paylaşılmasının karşılıklı fayda sağlayacağı kanısındayım. Farklı sektörlerde çalışıyor olsak bile satış başlı başına bir ekosistem ve ilham verici bir süreç. Bu bağlamda farklı satış deneyimlerini ilk ağızdan dinlemenin, kendi satış süreçlerimize katkı sağlayacağı inancındayız.

Diğer Röportajlar

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl