02.07.2021

I-Am, insan odaklı tasarımlar geliştiren ve yenilikçi projelere imza atan danışmanlık şirketi

Genel olarak şirketinizi tanıyabilir miyiz?

I-AM, Londra, İstanbul, Dubai ve Mumbai stüdyolarındaki 120 çalışanı ile dünyanın birçok ülkesinde, markaların müşteri deneyimi alanındaki fiziksel ve dijital ihtiyaçlarını karşılamak için insan odaklı tasarımlar geliştiren ve yenilikçi projelere imza atan bir danışmanlık şirketi.

Ekibimiz tasarım araştırmacıları, mimarlar, mühendisler, servis ve kullanıcı deneyimi tasarımcıları ve iletişimcilerden oluşuyor. Her projede, markalar ve müşterileri arasında güçlü ve sürdürülebilir bağlar kurmayı amaçlayarak, bankacılık, perakende, konaklama başta olmak üzere, birçok sektörde birçok farklı müşteri grubunu hedefleyen uluslararası ve ulusal birçok marka ile çalışıyoruz.

İnsanların her gün kullandıkları ürün ve hizmetlere fiziksel ve dijital tüm temas noktalarını kapsayan bütüncül bir anlayış ile yaklaşıyoruz, markaların kullanıcıları için hedefledikleri deneyimleri incelikle kurguluyor ve markalarla insanlar arasında güçlü ve sürekli bağların kurulması için ilhamımızı yine insanlardan alıyoruz.

Ürün ve hizmetlerinizin kapsamını anlatır mısınız?

Marka, Mimari ve İç Mimari, Dijital & UX, Servis Tasarımı ve Mimari Uygulama müşteri deneyimini bütünsel bir şekilde kurgularken gerçekleştirdiğimiz işler diyebiliriz. Telekomdan bankacılığa, FMCG’den yeme içme ve konaklamaya birçok farklı sektörden birçok marka ile bugüne kadar çalıştık. Bunlardan belki de bizim için önemli bir adım olan, İstanbul ofisimizin açılışına da öncülük etmiş Garanti Bankası ile ilk birlikteliğimiz olan Garanti Bankası’nın marka kimliğini baştan sona yenileme projemizdi. Garanti Bankası ile ortaklığımızı bu ilk proje sonrasında mimari ve iç mimari projeler, Dijital & UX projeleri ile on yılı aşkın bir süre devam ettirdik. Bir başka uzun süreli partnerlik yaptığımız şirket ise Unilever. Globalde başlayan bu süreçte Unilever ile birçok proje gerçekleştirdik, Ben & Jerry, Soft Republick gibi. Yine yeme içmeden bir başka örnek ise, hem marka kimliği, hem de mimari ve iç mimari projeler gerçekleştirdiğimiz KFC. Telekomda uzun yıllar birlikte projeler gerçekleştirdiğimiz bir başka marka ise Turkcell. I-AM olarak, Turkcell’in deneyim mağazacılığına geçiş sürecinde Akasya AVM ve Taksim Pera’daki Flagship mağazalarının yeni konseptlerini geliştirdik.

Topluluğumuzdaki şirketler için hangi faydaları yaratabileceğinizi açıklar mısınız?

I-AM olarak hedefimiz markalarla insanlar arasında güçlü ve sürekli bağların kurulmasını sağlamak. Bunu sağlamanın yolu ise artık deneyim tasarımından geçiyor. Müşterilere kesintisiz, fiziksel ve dijital kurguların bütünsel bir şekilde tasarlandığı, tüm temas noktalarının incelikle düşünüldüğü ve deneyim içerisinde en sürtünmesiz yolculuğu oluşturmak. Özellikle pandemi sonrası dünyada, müşteri deneyimi çok önemli olacak. Birçok şirketin, müşterini öncelikle daha iyi anlaması, sonrasında farklı kitlelere göre farklı çözümler üretmesi gerekecek. Biz de bu noktada Sales Network topluluğu içerisindeki şirketlere fayda sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. 

Topluluğumuzdaki herhangi bir şirketle bugüne kadar görüştünüz mü, evet ise ve çalışmaya başladıysanız, örnek oluşturabilmemiz için detaylı olarak paylaşabilir misiniz?

Sales Network topluluğundan Anadolu Efes, Unilever, Mey Diageo, Shell, Petrol Ofisi, Esas Holding, daha önce çalıştığımız ve çalışmakta olduğumuz şirketler.

Sizlere Anadolu Efes Deneyim Merkezi projemizi kısaca anlatabiliriz.

Anadolu Efes için, markanın tarihsel gücünü yansıtarak markayı geleceğe taşımak, Efes’i bira kültürü ile destekleyerek anlatmak ve tüketicisinin yanında olduğunu hissettirerek aynı anda uzmanlığını vurgulamak için, İzmir’deki ilk fabrikasında 2018 senesinde bir deneyim merkezi tasarladık. Projeye 2020 yılında da devam ettik, deneyim merkezini farklı fonksiyonlar ekleyerek genişlettik. Efes’in ürün gamında olan standart biranın dışına çıkarak yeni aromalı farklı biraların denendiği ve küçük tonajlarda üretilip piyasaya sunulduğu küçük bir tesis de bu deneyim merkezinde bulunmakta. Bu merkezde bizim I-AM olarak amacımız, markanın hikayesi ile deneyimi buluşturmak ve baştan sona ilk buluşma anından ayrılma anına kadar bütünsel bir şekilde ziyaretçi yolculuğunu kurgulamaktı. Mekan tasarımı ve dijital deneyimler de bu kurguya hizmet edecek şekilde ele alındı.

Gerçekleştirdiğimiz proje aşamaları ise şöyle: Araştırma ve Workshoplar, Konsept Tasarımı, Uygulama Projelerinin hazırlanması ve Uygulama. Araştırmadan başlayan ve uygulamanın yapılmasına kadar bütün sürecin sorumluluğunu üstlendik.

Paylaşma Seçenekleri

Diğer Röportajlar

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl