01.07.2021

Nazlı Kayın: Potansiyel, deneyimden önce gelir

İlham Verenler Sohbetlerine devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Daiichi Sankyo Satış Direktörü Nazlı Kayın.

İsterseniz önce bir teşekkür ile başlayalım. Hayatınızda birine teşekkür edecek olsanız bu kim olurdu ve neden?

Klasik bir cevap belki ama gerçek bir cevap annem olurdu. Çünkü beni her zaman ayakları üzerinde durabilen, adalete önem veren, özgür bir kadın birey olarak yetiştirdiği ve her anımda desteğini güç olarak hissettiğim için.

Sizi tanıyabilir miyiz, yaşamınızdaki kilometre taşlarından bahseder misiniz?

15 senedir iş hayatında öğrenmeye ve gelişime istekli, hangi işi yapıyorsa en iyi şekilde yapmaya azimli ve tüm hayatı keyifle yaşamayı seven, samimi bir kişiyim.

Şu an global bir Japon şirketi olan Daiichi Sankyo İlaç şirketinde satış direktörü olarak satış süreçlerinin yönetiminden sorumluyum.

Eşim, oğlum ve sevdiğim dostlarımla eğlenmeyi ve yeni deneyimleri keşfetmeyi seviyorum.

Yaşamımdaki kilometre taşlarının bazılarında bahsetmek gerekirse; lisede İstanbul’a yerleşmem, eşim ve oğlumla birlikte güzel ailemizi kurmamız, ilaç sektörüne Management Trainee olarak ilk adımımı atmam, bu sektörde çok değerli insanlarla tanışarak onlardan çok şey öğrenmem ve bana katmaya devam ettikleri vizyon.

Sizce sizi diğer herkesten farklılaştıran özellikleriniz neler?

Diğer herkesten farklı demek bence iddialı olur ama özelliklerimden öne çıkanlar; insan odaklı yapım ile işe olan tutkumu dengeleyebilmem, sevdiğim işi yaparken yapıcı azmim ve eğlenen, eğlendiren samimi ve güler yüzlü yapım diyebilirim.

Günlük yaşamınızda rutinleriniz var mıdır, varsa paylaşır mısınız?

Oğlum ile oyun oynamak, işte her sabah ‘to do’ listelerimin üzerinden geçmek ve kahve içmek.

Bilinmeyen bir yönünüz var mı? 

1 senelik Amatör bir tiyatro eğitiminden sonra gönüllü olarak 1 tiyatro oyununda çöpçü rolü ile sahneye çıkma fırsatım oldu ve çok eğlendim.

Satış dünyasında olmak sizin için bilinçli bir tercih miydi? 

Yeni mezun olarak katıldığım bu sektörde başta yöneticilerimin de doğru yönlendirmesi ile pazarlama alanından satış alanına yöneldim. Kariyerim adına istekli bir adım olduğunu söyleyebilirim.

Ekibinize alacağınız kişilerde nelere dikkat edersiniz? 

Potansiyel benim için deneyimden önce gelir. Pozitif enerji, öğrenme iştahı, azmi ve samimiyete dikkat ederim.

Ekibinizi motive etmek için hangi araçlardan yararlanırsınız?

İlk önce birbirine güvenen bir ekip olabilmeyi en öncelikli motivasyon görürüm. Birlikte eğlenen, gülen ekiplerin işi de keyifle birlikte başarabileceğine inanırım. Sık sık bir araya gelmemizin ve paylaşımlar içinde olmamızın motivasyonu artırdığını düşünüyorum.

Kuşak farklılıklarını nasıl yönetiyorsunuz? 

Etiketlemeden, farklı söylemlere açık olarak, onları dinleyerek yönetebiliyorum. Bu noktada kapsayıcı çeşitlilik ilkesine önem veriyorum.

Sizce satışta kadın-erkek dengesinin sağlanması neleri değiştirebilir? Bu konuda paylaşabileceğiniz araştırmalar var mı? Varsa biraz bahseder misiniz?

İçinde yer aldığım sektörde ve ekibimde maalesef bu denge kadınlar adına çok geride ve hiç memnun değilim. Bence biz kadın yöneticilerin, daha çok platformda, başta gençler olmak üzere hedef kitlelere satışı anlatması ön yargıları kıracak ve zamanla bu oranlar olumlu anlamda değişecektir. Ayrıca işe alım kapsamında İK uygulamaları da çok pozitif katkılarının olduğunu düşünüyorum.

Gençlere satış mesleğini tavsiye eder misiniz, neden? 

Kesinlikle ederim, ben profesyonel iş hayatına adım atmayı isteyen herkesin tüm başarıları için yolunun mutlaka işin özü olan satıştan geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Öğrencilere kariyer yolculuklarında neler tavsiye edersiniz? 

Hayal ettikleri alanları önceden staj vb. farklı imkanlarla iyi araştırmalarını, imkan varsa da denemekten korkmamalarını ve tam olarak ne istediklerini bilemeseler bile ne istemediklerini net tanımlayarak yola azimle çıkmalarını önerebilirim.

Pandemi öncesi ve sonrasını ele alırsak bu sürecin sonunda hayatınızda, bakış açınızda neler değişti? 

Bu dönemde birçok yapılamaz, etkisiz dediğim yöntemin şeklinin gayet de güzel yapılabildiğini gördüm. İnsanın adapte olma yeteneğinin gücünü bir kez daha görerek, istediği her şeyi özü ile yapabileceğine inandım. Aile olarak fiziksel anlamda bir arada olmanın insan ruhuna ne kadar iyi geldiğini de deneyimleme fırsatı buldum. Sade yaşamın gücünü görmüş olduk.

Sevdiğiniz bir kitaptan beğendiğiniz bir paragrafı bizimle paylaşabilir misiniz? 

"Şu an her ne yapıyorsan gösterişe kapılmadan, içine duygularını da katarak, özgürlük ve adalet bilinciyle, asaletle kusursuz yap… çünkü bu insancadır… İnsanca yapabileceğin en iyi şeydir."

Marcus Aurelius, Felsefe 11

14. Baskı, Destek Yayınları 1179

Sık kullandığınız bir atasözü var mı? Yoksa size göre herhangi bir durumu en iyi anlatan atasözü hangisi? 

“Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli” sözünü severim, bana kurumsal ve parlak hayatlarda özde kalabilmeyi hatırlatıyor.

SALES NETWORK Topluluğu için neler söyleyebilirsiniz? Bugünü nasıl görüyorsunuz, gelecek için neler öneriyorsunuz? 

Satış alanında fark yaratan ve daha da büyük kitlelere dokunarak, daha iyiye ulaşmayı hedefleyen bir birliktelik olarak görüyorum. Kadınların iş hayatındaki varlıklarının artmasına yönelik çalışmaları ve yeni nesil satış yönetimine ilişkin vurgulamaları fayda sağlayacaktır. Networkte her jenerasyondan insanların olması da çeşitliliğe iyi gelecek, farklı fikirleri ortaya çıkaracaktır.

SN Leaders Club

Nazlı Kayın

Daiichi Sankyo Türkiye, Genel Müdür

Diğer Röportajlar

Röportaj

24.10.2023

Koray Bozkurt: Sales Network, yakın samimi içten bir topluluk

Kendi satış networkümüzü oluşturmayı planladığımız dönemde, Sales Network ile tanıştık. Bu konuda öncü olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Bu öncü duruşla bizim de iş süreçlerimizi rahatlatmış oldu.

Röportaj

19.10.2023

Kürşat Ekşi: Benim için hızlı olmak mükemmel olmaktan çok daha değerli

Benim hayattaki motivasyonlarımdan bir tanesi her konuda farklı olmaya çalışmak. İşleri farklı yöntemler ile yapmak, bir yerden bir yere giderken farklı yollar denemek, herkesin düşündüğü gibi düşünmemek, çoğunluğun her zaman doğru olmadığına inanmak vs. gibi.

Röportaj

03.04.2023

Özgür Orçunus: Ne yaparsan iyi yap ama bir şeyi farklı yap

Bir zamanlar büyüklerimiz bizlerle ilgili “Ne olacak bu gençlerin hali?” diye dövünürlerdi. Ben bu yaklaşımdan oldum olası hoşlanmadım. Yeni nesle baktığımda onları çok daha pragmatik, hızlı ve eşitlik yanlısı olarak görüyorum.

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl