30.03.2022

WiSN Buluşması & Satışta Cinsiyet Dengesi Araştırması

Tüm üyelerimizin katılımına özel gerçekleştirdiğimiz Women in Sales Network Mart ayı buluşmamızda “Satışta Cinsiyet Dengesi” araştırma sonuçlarını Pegasus Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı & WiSN Eşbaşkanı Güliz Öztürk'ten dinledik. Kendisine paylaşımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Women in Sales Network sosyal projemiz kapsamında bu yıl 2'ncisini gerçekleştirdiğimiz Satış Fonksiyonu'nda Cinsiyet Dengesi Araştırması Türkiye'nin önde gelen 56 şirketinin katılımı ile gerçekleşti. Araştırma, Sales Network ekosisteminde, Hizmet, Yapı Gereçleri, FMCG ve Perakende sektörlerinde katılımcı şirketlerin kendi oranlarını karşılaştırmalarına fırsat sağlıyor. 

Ortaya çıkan sonuçlara göre; Yapı Gereçleri yüzde 13 ve FMCG yüzde 17 skoruyla satışta kadın yöneticisi sayısının en düşük olduğu sektörler olurken, yüzde 47 ile Hizmet, tüm sektörler ortalaması olan yüzde 26'nın çok üstüne çıkıyor. Diğer taraftan Hizmet yüzde 25 ile toplamda en az kadın çalıştıran sektör olurken, en çok kadının çalıştığı sektör yüzde 47 ile Perakende olarak saptanıyor. Tüm sektörlere bakıldığında ise en az kadın oranının yüzde 26 ile satış yönetiminde olduğu görülüyor.

Katılımcılara ayna olmasını ve satış fonksiyonunda kadın erkek dengesini sağlama misyonumuza hizmet etmesini dileriz.  

Paylaşma Seçenekleri

Diğer Raporlar

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl