Network / Kurum Profili

Metro Türkiye

Perakende

Member Access Only

Takip etme ve mesajlaşma özellikleri üyelerimize açıktır.

Giriş Yap Hemen Katıl

Çalışan Sayısı

4200

Kuruluş Yılı

1990


Hakkında

1964 yılında Almanya'da kurulan ve bugün 34 ülkede hizmet veren uluslararası perakende şirketi Metro, 1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. 30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar yürüten Metro Türkiye, ülkemizde perakende sektörünü birçok yenilikle tanıştırmanın ve aynı zamanda Türkiye’ye yatırım yapan ilk uluslararası perakende şirketi olmanın gururunu yaşamaktadır. Bugün Türkiye’nin 21 şehrinde 37 mağazasıyla 4.200’ün üzerinde çalışana istihdam sağlayan Metro Türkiye, doğrudan 2 milyon, en kritik iş ortağı otel, restoran ve profesyonel mutfaklar aracılığı ile de dolaylı olarak 25 milyon tüketiciye hizmet vermektedir. Metro Türkiye 21 şehirdeki mağaza operasyonlarının yanı sıra Gıda Sevkiyat Operasyonu (FSD) ile 60’tan fazla şehirde profesyonel müşterilerine gıda sevkiyat hizmeti gerçekleştirmektedir. Son tüketicilere ve en önemli iş ortaklarından biri olan HORECA (otel, restoran, kafe) işletmelerine, ihtiyaç duydukları 40 binden fazla çeşitte gıda ve gıda dışı ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır.

Sorumlu iş modeli kapsamında; üretimden dağıtıma tüm değer zinciri boyunca iş yapış biçiminin merkezine her zaman sürdürülebilirliği yerleştiren ve Sürdürülebilir İş Ödülleri sahibi de olan Metro Türkiye, sürdürülebilirlik odağında birçok projeye öncülük etmekte ve ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri dikkate alarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Gıda güvenliği ve gıda atığı alanlarında iş ortakları ile uzun soluklu projelere imza atan Metro Türkiye, yerli üretimi, üreticileri ve kooperatifleri desteklemekte ve coğrafi işaretli ürünlerin yaygınlaşmasına ve ihracatına katkı sağlamaktadır. Metro Türkiye ayrıca et, balık, bal ve meyve-sebze ürünlerinde yüzde 100 izlenebilirlik sunarken, Türkiye’de “Tarladan Sofraya” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan uluslararası geçerlilikteki IFS Cash & Carry / Wholesale sertifikasına sahip ilk ve tek şirkettir.

Metro Türkiye’nin Türk şeflerinin ve mutfağının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında kurduğu Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro; şeflerden öğrencilere, tedarikçilerden restoran ve otel işletmecilerine, lezzet tutkunlarından gastronomi yazarlarına ve araştırmacılara kadar sektörün tüm tarafları için bir buluşma noktası görevini üstleniyor. Ar-Ge ve ürün çalışmaları ile bir gelişim merkezi olan Gastronometro, aynı zamanda sektör profesyonellerine, genç şeflere, gastronomi öğrenci ve öğretmenlerine verdiği eğitimler ile Türk mutfağını geleceğe taşıyacak bir eğitim merkezi olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Gastronometro çatışı altında Ar-Ge faaliyetleri kapsamında 2.500’e yakın yeni ürün geliştirilmekte, yüzlerce eğitim programı düzenlemekte ve uluslararası çapta tanınan şefleri ağırlayarak ulusal ve uluslararası gastronomi dünyası arasında bir köprü kurulmaktadır .

Mağazalarında satışa sunduğu tüm yerel ve dünya markalarına ek olarak Metro Türkiye, Metro Chef, Metro Professional, Metro Premium, Aro, Rioba, Fine Life, Tarrington House ve Sigma isimli kendi markaları ile de tüketicilere 5.000’den fazla özel ürün sunmaktadır.

Diğer Kurumsal Üyeler

Topluluğumuza Katılın!

Daha iyi bir dünyayı birlikte tasarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

People Icon

Saygın ve Güçlü
Üyeler

Content Icon

İlham Veren
İçerikler

Communication Icon

Çok Yönlü
Etkileşim

Hemen Katıl